(13 příspěvků)byznys.ihned.cz 16. 6. 2008 13:55 (aktualizováno: 16. 6. 2008 14:07)
Růst cen v Evropě nebrzdí, inflace je na šestnáctiletém maximu

Letošní květen přinesl zemím eurozóny nejvyšší inflaci od června roku 1992. Inflace se tam podle Eurostatu vyšplhala na 3,7 procenta, v celé Evropské unii dosáhla dokonce 3,9 procenta. Potvrzují se tak zatím obavy politiků a ekonomů, že zvyšující se ceny se staly komplikovanějším problémem.
Světová ekonomika je podle ministrů financí nejbohatších států kvůli inflaci ve vážném ohrožení. A po americké hypoteční krizi a problémech finančních trhů, raketově rostoucích cenách ropy a potravin se z tohoto ohrožení ne a ne vymanit.
Úrokové sazby
Růst inflace také podporuje očekávání trhu, že centrální banky zvýší své úrokové sazby, aby růst cen zkrotily. Tím ale hrozí další zbrzdění hospodářského růstu. "S akcelerující inflací se těžko argumentuje proti zvýšení úrokových sazeb Evropskou centrální bankou," řekl ekonom ING Group Carsten Brzeski. "Nicméně stále věříme, že červencové zvýšení bude jednorázové," vyjádřil Brzeski své očekávání pro agenturu Reuters.
Inflace. Světová ekonomika prý čelí největší hrozbě od 70. let
Inflace v USA nabírá na obrátkách. Překonala odhady
G8: Drahé komodity ohrožují globální ekonomiku, najděte příčiny
Ceny energií se v eurozóně ve srovnání s loňským květnem zvýšily o 13,7 procenta. O měsíc dříve to přitom bylo "pouze" 10,8 procenta. Výrazně rostou také ceny potravin. Po meziročním dubnovém růstu jejich cen o 6 procent poskočily v květnu o 6,4 procenta.
Mezi zeměmi Evropské unie mají nejvyšší květnovou inflaci v Lotyšsku (17,7 %), Bulharsku (14 %), Litvě (12,3 %) a Estonsku (11,4 %). Nejvyšší inflaci v eurozóně má podle Eurostatu nově přistoupivší Slovinsko s 6,2 procenta, což je o 6 desetin procentního bodu méně než v Česku. Nejnižší inflaci drží Nizozemci (2,1 % - předběžný údaj) a Portugalci (2,8 %).
Biopaliva
Podle Petera Brabeck-Letmathea, ředitele největší potravinářské firmy světa Nestlé, zůstanou ceny potravin vysoké mimo jiné také kvůli tomu, že vlády odvedly zdroje k výrobě biopaliv.
Ministři financí nejbohatších zemí světa (G8) na svém víkendovém setkání v Japonsku varovali před vzdouvajícími se cenami komodit, které by podle nich mohly vážně poškodit celosvětový ekonomický růst. "Není přehnané říci, že svět čelí největší krizi od ropných šoků sedmdesátých let kvůli s raketově rostoucím cenám ropy, potravin a surovin," vyostřil situaci prezident Jižní Koreje Lee Myung-bak na asijsko-evropském setkání ministrů financí v jeho zemi.
No jo, holt, ropa uz netece tak uplne sama jako kdysi, je po ni...
Je samozřejmě možné zavést nedostatek všeho od hygienických vložek...
Co to tady meles? Tobe se zda zapadni ekonomika vyrovnana a do...
Za posledních 20 let především konečně ztroskotal socializmus...
Nevím, jak mají velké platové rozdíly vliv na zvyšování efektivity....
| AAA | 18.74 Kč | -0.160 % |
| CETV | 130.25 Kč | -4.228 % |
| ČEZ | 720.8 Kč | -0.304 % |
| ECM | 25.51 Kč | 0.000 % |
| ERSTE | 371.2 Kč | -0.376 % |
| KB | 3257 Kč | -0.550 % |
| NWR | 103.5 Kč | -1.429 % |
| ORCO | 61.01 Kč | -0.797 % |
| PEGAS | 419.6 Kč | -0.804 % |
| PM ČR | 11576 Kč | 0.486 % |
| O2 C.R. | %TELEFÓNICA O2 C.R._9% Kč | %TELEFÓNICA O2 C.R._10% % |
| UNIPET | 169.95 Kč | -0.035 % |
| VIG | 740.1 Kč | 1.523 % |
- Co čeká Evropu, až se Řecko zbaví eura? Podívejte se na pravděpodobné scénáře
(22444x) - Den poté: Facebook má 15 dolarových miliardářů, zaměstnanci skupují Ferrari
(17459x) - Miliardář Moravec: Rozklad státu a korupce jsou pro Česko spirálou zhouby
(17113x) - Král české drogerie Moravec naplánoval změny. Schlecker zmizí z trhu, Teta se změní
(13846x) - Akcie Facebooku prudce spadly. Morgan Stanley ještě před IPO snížila síti odhady
(13763x)
Hedgeové fondy se nenápadně vtírají do Česka. Jak? Ptejte se odborníků
Hedgeové fondy loví investory i v Česku. Tento trh je v tuzemsku zatím ve svých...
Africký boom. Angola bude mít superrychlé mobilní 4G sítě dřív než většina Evropy
Bývalá portugalská kolonie zažívá prudký růst. Staví nové dálnice, mrakodrapy, spolu s...
Řecké banky dostanou dalších 18 miliard eur. Odliv vkladů zaplatí evropský fond
Čtyři největší řecké banky dostanou kapitálovou injekci ve výši 18 miliard eur. Má jít o...
- Bankovní poradce/kyně - Vinohradská, Praha (MN)
- Chief Accountant (CZ_664117)
- Senior Tax Manager/Tax Manager
- Obchodník pro pobočkovou síť České pojišťovny - Blansko
- Hlavní projektový manažer
- Účetní metodik/čka
- Účetní s dobrou znalostí AJ














