Lokalizace

Minulý týden schválili ministři dopravy členských zemí Evropské unie vybudování družicového systému Galileo v hodnotě 3,6 miliardy eur. Mělo by se jednat především o konkurenci dosud funkční americké vojenské technologie, která nese název GPS. Galileo by však měl na rozdíl od GPS umožnit přesnější lokalizaci objektu s přesností až na jeden metr.

  fg  Americký systém GPS je přitom také velmi přesný. Nicméně vzhledem k tomu, že se jedná o vojenskou technologii, která se užívá například pro navádění raket na cíle, byla přesnost jeho lokalizace určená pro komerční využití Pentagonem úmyslně zkreslena. To způsobovalo odchylku až 150 metrů. Nicméně v průběhu života systému GPS byla nepřesnost díky speciálnímu softwaru zpřesněna až na 15 metrů. Autorem řešení byl dokonce český profesor z ČVUT František Vejražka.

Nakonec se Pentagon rozhodl, že úmyslné zkreslování nemá opodstatnění, a celý systém uvolnil.

Přesto je evropský Galileo v médiích stále prezentován jako přesnější alternativa k GPS. Ve skutečnosti se však jedná hlavně o politické a strategické důvody. Evropa nechce být zcela závislá na americké technologii, zvlášť když dnes přesnou satelitní navigaci využívají běžně dopravní letadla a pomalu se dostává i do automobilů.

"Není jasné, zda tato drahá investice vůbec přinese nějaký významný dodatečný užitek ve srovnání s fungujícím GPS. Se starým systémem jsou uživatelé spokojeni," řekl podle Hospodářských novin mluvčí automobilky BMW, která GPS montuje do svých dražších modelů.

  gg
Související