Naklonování králíka pomůže farmaceutickému průmyslu

Paříž, 5. 4. 2002
Naklonování laboratorního králíka ohlásili v prestižním časopise Nature Biotechnology francouzští vědci z Výzkumného ústavu agronomického (INRA). Tento úspěch by měl napomoci hlubšímu poznání nejrůznějších lidských onemocnění.
Až dosud se k medicínskému výzkumu nejvíce používaly myši a potkani, avšak fyziologie králíka je člověku mnohem bližší. Vědci ve spolupráci s biotechnologickými společnostmi také chtějí co nejdříve vytvořit takové klony králíků, které by ve svém mléce produkovaly bílkoviny využitelné ve farmaceutickém průmyslu.
Vědci vytvořili klon králíka obvyklým způsobem - genetický materiál tělní buňky vnesli do vejce, jehož vlastní jaderná DNA byla odstraněna. Vzniklá embrya pak byla přenesena náhradním matkám. Rozdíl však zde byl v načasování celého postupu - například se minimalizoval čas, který musí buňky strávit v kultivačních roztocích mimo tělo matky.
Také přesně načasovali dobu přenosu embryí do náhradních matek tak, aby pravděpodobnost jejich dalšího vývoje byla co nejvyšší. Přesto - stejně jako u dalších druhů - byla účinnost klonování velmi nízká. Ze sta vzniklých embryí se narodilo jen šest mláďat, přičemž dvě zemřela brzy po narození. Nicméně dva králíci ze zbývajících čtyř jsou podle vědců plodní a rozmnožují se normálně.
Nejbližším cílem nyní bude vytvořit králíka, který by ve svém mléce produkoval určité látky. Některé jednoduché bílkoviny sice mohou produkovat geneticky modifikované baktérie, avšak složitější molekuly může vytvořit jen savčí buňka.
Dosud se tento postup zkoušel na klonech ovcí, koz a krav. Ovce sice nadojí několik set litrů mléka za rok, zatímco králičí samice jen asi deset litrů, avšak výhoda králíků spočívá v nesmírně rychlém rozmnožování, takže dvacet až čtyřicet králíků vyprodukuje nakonec za stejnou dobu stejné množství mléka jako jedna ovce. Odborníci odhadují, že nové produkty by mohly být na trhu během tří až pěti let.
Tým z INRA nyní chce vytvořit rovněž takové králíky, jejichž některé geny budou vyřazeny z činnosti tak, aby co nejlépe napodobili určité lidské nemoci - k tomu dopomohou také znalosti nabyté ze zmapování lidského genomu. (spe)