Ne všem zemím vstup do EU zlepšil ekonomiku
Praha, 7. 6. 2002
Vstup do Evropské unie automaticky neznamená, že si země polepší. Jak vyplynulo ze studie společností Economist Corporate Network a Ernst&Young, z nejchudších zemí EU dokázalo nejvíc vydělat na vstupu Irsko. Špatně si nevede ani Španělsko a Portugalsko, zatímco Řecko je na tom ekonomicky zhruba stejně jako v době vstupu. Česká republika je nyní na stejné úrovni, jako byly tyto země, když vstupovaly do EU. Přestože se podle studie ČR nemusí obávat vstupu, protože je její obchod už nyní ze dvou třetin orientován na tamní trhy, vyhráno nemá.
"I po vstupu je potřeba věnovat pozornost kvalitě prováděné hospodářské politiky, protože samotný vstup neznamená automaticky lístek do ráje," konstatoval hlavní ekonom ČSOB Martin Kupka.
Irsko se z jedné z nejchudších zemí Evropy dokázalo po dobu členství vyšplhat na první příčky mezi bohatými zeměmi. Dokázalo přilákat zahraniční investory a zvýšit průměrný roční růst HDP. Nyní její hrubý domácí produkt na obyvatele dosahuje 120 procent průměru EU. Španělsko a Portugalsko zaznamenaly podle studie rovněž značné pokroky. Obě země se snaží úspěšně lákat zahraniční investory a prošly úspěšnou restrukturalizací ekonomiky.
Odstrašujícím příkladem vstupu do EU se stalo Řecko. Oproti předcházejícím zemím nedokázalo využít výhod vyplývajících z jednotného trhu a z přílivu peněz ze strukturálních fondů. Nyní je tato jihoevropská země nejchudším státem unie, podíl HDP na obyvatele je na úrovni 72 procent průměru EU. (juf)

Vztah ČR k Evropské Unii
HDP na hlavu v poměru k průměru EU 59%
Podíl exportu do EU na celkovém objemu vývozu 69%
Podíl importu z EU na celkovém objemu dovozu 62%
Obchodní bilance s EU +21,598 miliard korun *
Názor občanů na EU (v procentech)
Kolik obyvatel podporuje členství ČR v Unii 46
Kolik obyvatel by hlasovalo pro vstup 54
Kolik obyvatel by hlasovalo proti vstupu 18
Kolik obyvatel nemá dostatek informací o vstupu ČR do EU 63
* první čtvrtletí 2002
Pramen: Eurostat, ČSÚ, Eurobarometer