Brusel, 25. 4. 2002
Bavorský premiér a kandidát koalice CDU-CSU na německého kancléře Edmund Stoiber mimořádně lituje včerejšího přijetí stanoviska české Poslanecké sněmovny k takzvaným Benešovým dekretům. Uvedl to pro Hospodářské noviny v Bruselu. Češi si podle něho zkomplikovali situaci před svým vstupem do Evropské unie.
Naopak komisař EU pro rozšíření Günter Verheugen je s obsahem parlamentního stanoviska spokojen: "Deklaraci je třeba chápat v kontextu nedávné intenzívní debaty na toto téma a také nadcházejících českých voleb."
Za takové situace je podle komisaře nutné ocenit, že prohlášení má poměrně umírněný tón. "Pozitivně jistě vyznívají také poukazy na česko-německé prohlášení z roku 1997, na dobré sousedské vztahy a na vstup do Evropské unie," uvedl dále v písemném vyjádření Verheugen.
Znovu ujistil občany České republiky, že nikdo nechce znovu vyvolávat otázky, které by zpochybnily výsledky druhé světové války.
Verheugen také připomněl prohlášení, které podepsal s premiérem Milošem Zemanem před dvěma týdny v Praze. Podle něj "nemůže zkoumání z hlediska evropského práva uniknout žádná část právního řádu kandidátské země, která je schopna dál vyvolávat právní účinky". Evropská komise i Evropský parlament totiž nyní prověřují slučitelnost dekretů prezidenta Beneše s legislativou unie a se zásadami, na kterých je založena.
V pražském prohlášení se říká, že se nadále prověřují ty poválečné dekrety a další právní akty z oné doby, jež se netýkají otázek majetku a občanství. Podle činitelů Evropské komise jde zejména o normy s trestněprávními účinky.
(Josef Veselý)