Mezinárodní expedice pěti profesionálních kajakářů, včetně Čecha Jakuba Šedivého, uspěla se svým odvážným projektem a sjela jako první extrémně obtížnou nepálskou řeku Langu Khola z vysokohorského Tinje na hranicích s Tibetem až po první silniční most přes řeku Karnali v tropické Chisapani u hranic s Indií. Jedná se o jeden z nejnáročnějších sjezdů v letošním roce na světě.

Lídrem skupiny byl Švýcar Ron Fischer, jemuž v týmu sekundovali extrémní kajakáři Francesco Salvato z Itálie, Francouzi Stephan Pion a Raphael Thiebaut a Čech Jakub Šedivý, v šestadvaceti letech nejmladší člen výpravy. "Byla to jednoznačně moje nejnáročnější expedice," řekl novinářům Šedivý.

Expedice byla na cestách měsíc. Velmi náročný byl už také výstup k řece v nepřístupném terénu v západním Nepálu. Expedice se tam totiž přesouvala vlastními silami za pomoci šerpů. Během devíti dnů ušla se zásobami na dvacet dní a s kajaky takřka 100 km přes tři sedla nad 5000 metrů nad mořem. "Na treku nás také zastihly následky výškové nemoci a noční teploty ve vyšších partiích klesly pod -20 °C," řekl Šedivý.

Kajakář Jakub Šedivý

Zatím jediný sjezd této řeky se datuje do roku 1999, ale zatím nikdo ji nesjel celou. Výprava nastoupila na vodu ve výšce 4530 metrů nad mořem a skončila 190 metrů nad mořem. Celkem kajakáři odpádlovali za devatenáct dní kolem 540 km na vodě s nejvyšší obtížností.

"Sjezd této řeky je to to nejnebezpečnější a nejnamáhavější pádlování, jaké jsem kdy zažil," řekl v tiskové zprávě tým Salvato. "Každý manévr musel být na sto procent, nebyl prostor na chybu," uvedl. "Já si měl vzít teplejší spacák a péřovku," hořekoval Fischer, když výprava nocovala ve výšce takřka pět kilometrů.