Kvalita pitné vody a život v jezerech jsou v ohrožení. V důsledku globálního oteplování podle vědců ztrácí kyslík, kvůli čemuž mohou v následujících desetiletích začít vymírat některé druhy ryb. Sladkovodní jezera v mírných klimatických podmínkách, jako je Česká republika, dokonce ztrácejí kyslík třikrát až devětkrát rychleji než oceány, jak uvádí studie nedávno zveřejněná v prestižním časopise Nature. Koncentrace kyslíku v těchto jezerech klesly od roku 1980 v průměru až o pětinu v hlubších vrstvách a o šest procent u hladiny.

Na mezinárodní studii se podílel také hydrobiolog Josef Hejzlar z Biologického centra Akademie věd ČR, který hodnotil data z českých jezer a nádrží. Ztráty kyslíku v českých jezerech jsou podle něj ještě výraznější než v jiných částech světa. Podle Hejzlara ale existuje způsob, jak kyslík ve vodě udržet. „Musíme méně znečišťovat vodní toky a vodní nádrže. Potom v nich nebude tolik živin, které spouštějí procesy spotřebovávání kyslíku ve vodě,“ upozorňuje v rozhovoru pro HN.

HN: Jaký dopad má úbytek kyslíku v jezerech? Co to znamená?

Znamená to, že vodní ekosystémy jsou přetěžované. V mnoha jezerech se rozšiřují bezkyslíkaté zóny a tím v nich ubývá prostor pro organismy, které ke svému životu rozpuštěný kyslík potřebují. Mezi tyto organismy patří všechny vyšší organismy, například ryby, zooplankton, ale i další.

HN: Následkem jsou tedy i ty známé obrázky ryb lapajících po vzduchu u hladiny, což se stává hlavně v rybnících za letních měsíců?

Přesně tak. Tato situace nastává v produkčních (chovných) rybnících s vysokým obsahem živin, když je v létě delší dobu teplé počasí, ale pak se náhle ochladí a vítr rozmíchá bezkyslíkatou spodní vodu do dalších vrstev vody. Na odumřelé organické hmotě, jako jsou zbytky řas, vodních živočichů či rybí exkrementy, a produktech jejího částečného rozkladu začnou rychle růst bakterie. A když se rozkládá větší množství organické hmoty, bakterie jsou schopny kyslík v celém rybníků téměř vyčerpat. To pak může ohrozit celý vodní ekosystém včetně ryb.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se