Místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach se již připravuje na to, že může být zvolen předsedou sociálních demokratů. "Dostavuje se pocit odpovědnosti, protože to vypadá, že mohu být zvolen," řekl dnes Škromach před začátkem sjezdu ČSSD v Brně novinářům. Tvrdí, že pod jeho vedením by ČSSD získala ve volbách příští rok 25 až 30 procent hlasů. Straně by podle něj ulehčilo, kdyby se Gross rozhodl z kandidatury na předsedu odstoupit a sjezd by oddělil funkce předsedy strany a premiéra.


"Takové rozdělení funkcí se velmi osvědčilo v minulosti, když byl premiérem Miloš Zemana a předsedou ČSSD Vladimír Špidla. Volební výsledek tehdy překročil 30 procent hlasů," míní Škromach. Z pozice předsedy by dokázal lépe chránit ČSSD i premiéra, řekl. O vyvození osobní odpovědnosti v případě neúspěchu ve volbách předsedy strany neuvažuje. "Pro mě to není otázka života a smrti," uvedl.


O funkci premiéra údajně nestojí a svého favorita pro vedení vlády Škromach tají. Stejně tak nechce prozradit, zda by v případě neúspěchu v úsilí o místo šéfa strany obhajoval místopředsednickou funkci v ČSSD.


Škromach delegátům sjezdu představí svou brožuru nazvanou Rozvoj moderního státu. Dokument má mít charakter osobního vnitrostranického volebního programu. Je to i určitá konkurence Akčního plánu, vytvořeného skupinou lidí kolem Stanislava Grosse, míní Škromach. Akční plán je podle něj neurčitý a svědčí o impotenci skupiny lidí, která se snaží ovládnout Lidový dům. Grossův dokument je podle něj snahou "přebarvit modré růžovým".


Podle Škromacha se sociální demokracie musí stát opět jasně levicovou stranou. "Zatím je tu snaha, aby ČSSD byla ODS s lidskou tváří," uvedl. Takové směřování strany však podle něj může vést k její záhubě.

Související