Televize Nova dočasně stáhne z obrazovky svého šéfreportéra Jana Tunu. Důvodem je dopis, který Tuna napsal bývalému premiérovi a šéfovi ČSSD Jiřímu Paroubkovi s výzvou k jeho odstoupení, a zejména to, že o tomto svém kroku dopředu neinformoval vedení Novy. Sdělil to šéfredaktor zpravodajství Novy Martin Ondráček. Tuna byl mimo jiné jeden z novinářů, které Paroubek ve svém projevu k výsledkům voleb v sobotu 3. června večer označil za pracující "v žoldu ODS".


"Jenom se bráním. Byl jsem napaden tím nejhrubším způsobem, který se novináři a médiu vůbec může stát," reagoval Tuna. Uvedl, že dopis napsal, ale z loajality k Nově nakonec neodeslal; za jeho zněním si však stojí. Důvodem k napsání byly podle něj výroky Paroubka, který v minulých dnech vyzval politiky k odstoupení, pokud nemají důkazy pro zveřejněné skandály; konkrétní skandál ale Tuna neuvedl. "V tomto s panem Paroubkem absolutně souhlasím," míní Tuna.


V reakci na to šéfreportér zpravodajství Novy vyzval v dopise bývalého premiéra, aby předložil důkazy pro jeho placenou spolupráci s ODS, ze které jej Paroubek nařkl po volbách, anebo sám v logice svých výzev z nedávných dnů odstoupil.


Paroubek se několik dnů po volbách za výrok Tunovi a také novinářům Mladé fronty Dnes Karlovi Steigerwaldovi a Martinu Komárkovi omluvil, podle dotčených žurnalistů ale nedostatečně. Tuna a Steigerwald v té době zvažovali i žaloby na Paroubka.


"Jestli někdo lže v takovéto závažné věci, nemá ve veřejném životě země co pohledávat. Pane Paroubku, odstupte!" napsal Tuna v dopise a parafrázoval tak výzvy Paroubka k odstoupení politiků ODS z nedávné doby.


"Novinář nemá aktivně vstupovat na politické kolbiště a posílat dopisy s výzvami k odstoupení," uvedl Ondráček. Stejně by podle něj Nova postupovala, i kdyby byl dopis adresován jakékoli jiné veřejné osobě. V celé zemi podle Ondráčka není šéfredaktor, který by dopustil, aby jeho novináři komunikovali s veřejně činnými osobami pomocí otevřených dopisů.


Ondráček dodal, že o konečném osudu Tuny se rozhodne v nadcházejících zhruba deseti dnech.

Související