Pražská burza dnes dopoledne výrazně oslabovala. Největší propad postihl akcie developerských společností, ztrácely ale i další tituly. Hlavní burzovní index PX byl v půl dvanácté níže o 1,57 procenta na 1732,3 bodu.

O více než 4,5 procenta se propadly akcie ECM, o téměř čtyři procenta oslabily akcie realitní společnosti Orco. "Pražská burza navazuje na propad na amerických a asijských trzích v důsledku špatných makrodat, které vyvolaly obnovené obavy o stav americké ekonomiky," zhodnotila dopolední obchody společnost Patria Finance.

Propadu se nevyhnuly ani další akcie. Unipetrol během dopoledne oslabil o 1,59 procenta, akcie elektrárenské ČEZ byly slabší o 2,31 procenta.

Zástupci firmy ČEZ dnes oznámili, že její manažeři uplatní v lednu část opcí, které jim přiznává akciový motivační program. Manažeři už nyní uplatnili opce na 1,378 milionu akcií, což je zhruba 0,23 procenta všech akcií firmy. Jejich prodejem vydělají zhruba 1,141 miliardy korun.

"Management firmy nemá během roku mnoho časových okének k uplatnění opcí. Jde o to najít čas, kdy trh má stejné informace jako vedení společnosti a nemůže dojít k jakémukoliv podezření z insider tradingu," řekl šéf firmy Martin Roman. Členové představenstva uplatnili opce naposledy přesně před rokem.

Generální ředitel burzy Petr Koblic dnes v Hospodářských novinách uvedl, že chce přilákat k akciím víc drobných investorů. Chystá proto pro ně televizní burzovní zprávy se živými vstupy.

Související