Počet zájemců o investice do orné půdy meziročně stoupl o 25 procent. Ceny zemědělské půdy přitom dále porostou. V pozemky_192.jpgpříštích pěti letech se odhaduje jejich nárůst až o třetinu.

Typickými zájemci o ornou půdu jsou především investoři, kteří s ní chtějí dále obchodovat. Stále častěji se objevují i tací, kteří ji vykupují jako předmět dlouhodobé investice.

Jsou velcí investoři, kteří skupují obrovské plochy - od 80 do 100 tisíc hektarů. Půdu, kterou dnes nakoupí za devět korun za metr čtvereční, za čtyři či pět let prodají za 40 korun. Tedy za čtyřnásobek částky, kterou do nákupu původně investovali.

Samozřejmě se při obchodech s půdou lze setkat s vyššími cenovými nabídkami. Někteří majitelé se ji pokoušejí prodat i za 500 korun za metr čtvereční. Vhodného kupce potom najdou jen s obrovskými obtížemi. Obvyklé maximum je deset korun za metr čtvereční.

V případě orné půdy přitom nezáleží na regionu. Daleko podstatnější je, zda tu nemůže dojít ke změně územního plánu. Druhý typ investorů do půdy totiž tvoří ti, kteří na ní chtějí v budoucnu něco postavit. Ceny pozemků se tak odvíjejí i od toho, na co je investor chce změnit a zda se v blízkosti neplánuje nějaká důležitá stavba.

Pozemek koupený se záměrem přeměny na komerční plochu je možné prodat za daleko vyšší cenu, než kdyby byl určen pro rodinné domy. Cena komerčních ploch se může vyšplhat i o desítky procent.

V případě zájmu o investici do půdy je vhodné obrátit se na odborníka. Jako v celé realitní branži je i zde tolik drobných fines, že člověk bez zkušeností a odborného zázemí na první pohled zanedbatelný detail přehlédne či podcení. U orné půdy je navíc ještě jeden zajímavý aspekt - scelování pozemků. Větší pozemky jdou lépe na odbyt, a představují tím i lukrativnější investici. Na scelování je však potřeba podstatně více času než na jednotlivou koupi.

Souvislý pozemek totiž většinou nepatří jednomu majiteli. Při jednání s více vlastníky pak vznikají problémy, na které je nutno mít odborné znalosti.

Nejhůře se například dojednávají podmínky s majiteli půdy, kteří k ní mají vztah. To platí zejména tehdy, když chce investor původně zemědělské pozemky přeměnit na stavební plochy. Člověk s citovým vztahem ke své půdě to chápe velmi obtížně. Vyjednávání jsou potom časově, ale i emočně velice náročná.

Své otázky ohledně investování zasílejte na adresu penize@economia.cz.


Odpovídá: Břetislav Cieslar

AAAIndustry.cz

Související