Akcie Volkswagenu se dnes vydaly prudce vzhůru a jejich cena se téměř zdvojnásobila. Důvodem byla nedělní zpráva firmy Porsche, že drží téměř 74 procent akcií a akciových opcí v největší evropské automobilce a hodlá v příštím roce zvýšit tento podíl na 75 procent, aby mohla Volkswagen plně ovládnout a získat kontrolu nad jeho hotovostními toky.

Akcie rostly o 95 procent

V jednu chvíli cena akcií vzrostla až o 98 procent. Později však akcie část zisků smazaly a po poledni se obchodovaly za 374,02 eura, což ve srovnání s pátečním závěrem byl zisk 77 procent. Prioritní akcie automobilky však klesly o 7,6 procenta a akcie Porsche oslabily o 14,5 procenta.

Porsche je již nyní největším akcionářem Volkswagenu a vlastní 42,6 procenta běžných akcií Volkswagenu s hlasovacími právy. Navíc má dalších 31,5 procenta nepřímo a bez hlasovacích práv, v peněžních opcích na běžné akcie. Do konce roku chce mít ve Volkswagenu přímo 50 procent akcií.

Více o převzetí Volkswagenu automobilkou Porsche čtěte ZDE

Zpráva znamená, že Porsche má již téměř všechny běžné akcie, které se volně obchodují na burze. Podle analytiků by se tak nyní součástí indexu DAX místo běžných akcií mohly stát prioritní akcie automobilky.

Pokud objem běžných akcií volně obchodovaných na trhu klesne pod pět procent, výbor pro revizi frankfurtského akciového indexu je automaticky nahradí nejvýkonnějšími akciemi na trhu podle kapitalizace a objemu obchodů, jež zatím nejsou součástí indexu. "V současnosti jsou prioritní akcie Volkswagenu nejlépe umístěnými akciemi z těch, které nejsou součástí indexu," uvedla mluvčí burzy.

Upozornila však, že běžné akcie Volkswagenu nebudou případně v indexu nahrazeny prioritními automaticky. Výbor bude vždy vycházet z aktuálního žebříčku v době rozhodování, a ten se může do té doby změnit, napsala agentura Reuters.

Související