Vláda premiéra Jana Fischera schválila návrh zahraničních misí české armády pro rok 2010. S působením českých vojáků především v Kosovu a Afghánistánu ještě bude muset vyslovit souhlas parlament.

"Klíčové slovo bylo redukce a koncentrace," poznamenal premiér Fischer, aniž upřesnil, zda to znamená, že Česko vyšle nakonec do Afghánistánu méně vojáků, než požadují spojenci. Fischer bude večer jednat s generálním tajemníkem NATO Jaap de Hoop Schefferem v Bruselu.

Vojáci chtějí příští rok vyslat 550 vojáků do mise KFOR v Kosovu a přes 530 do mise ISAF v Afghánistánu. Proti tomuto záměru se však stále staví sociální demokracie.

Jednání bez výsledku 

Jednání expertů ministerstva obrany s ČSSD, která žádá snížení počtů personálu v Afghánistánu, zatím k pozitivnímu výsledku nevedla.

Projednávání podoby zahraničních misí české armády pro rok 2010 tak může být ve sněmovně opět těsně propojeno se snahou ČSSD zlikvidovat poplatky ve zdravotnictví. Naznačují to slova politiků, kteří se otázkou misí zabývají.

Ministr obrany Martin Barták o víkendu ČTK řekl, že je stále cílem, aby mise poslanci schválili ještě tento měsíc. Hlavně včas před podzimem, který se ponese ve znamení předvolební kampaně.

"Chtějí jednat ještě o další redukci. My si myslíme, že ta námi navrhovaná je dostatečná," prohlásil o jednáních s ČSSD a jejím předsedou Jiřím Paroubkem ministr Barták. Zahraničněpolitický expert ČSSD Lubomír Zaorálek ČTK řekl, že podobu misí stále studují a projednávají straničtí odborníci.

Sociální demokraté loni v prosinci odmítli podpořit plán armádních misí pro letošní rok údajně kvůli nesouhlasu s navyšováním vojáků v Afghánistánu. Neoficiálním důvodem však byl tlak na tehdejší koaliční vládu, aby zrušila poplatky u lékaře. Přepracovanou podobu dokumentu nakonec sněmovna schválila až letos v únoru.

"My určitě budeme chtít projednávat poplatky ve zdravotnictví, ODS může přijít s takovýmto návrhem, my jsme ochotni jednat," odpověděl v neděli Paroubek na otázku, zda by měla být kvůli armádním misím tento měsíc svolána mimořádná schůze Poslanecké sněmovny.

ČSSD chce vojáky beze zbraně 

Sociální demokraté by rádi viděli, aby se práce českých vojáků v Afghánistánu více soustředila na školení tamní armády a na rozvojové projekty v rámci PRT v Lógaru.

Podporu navrhované podobě misí pro rok 2010 přislíbil nový předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda i ODS.

Předseda ČSSD Paroubek však v posledních dnech v souvislosti s misemi připomíná výsledky vnitrostranické ankety, podle které si většina straníků přeje odchod z Afghánistánu. Sociální demokraté proto prosazují snížení rozsahu mise.

Související