Ředitelé škol možná letos nebudou muset podávat majetková přiznání tak, jak to činí třeba ústavní činitelé. Tuto povinnost, kterou mají splnit do konce června, ruší novela zákona o střetu zájmů. Ve středu ji schválila sněmovna.

Povinnost bude včas zrušena v případě, že ji stihne ještě tento měsíc schválit Senát a podepsat prezident. Vzhledem k jejich předchozím postojům nehrozí, že by novelu odmítli. Sněmovna prosadila rozšíření zákona o střetu zájmů i na ředitele škol loni na jaře přes nesouhlas senátorů i Václava Klause.

Novelu nyní podpořilo 114 ze 161 přítomných poslanců, proti bylo jen 15 sociálních a občanských demokratů. Hrozilo přitom, že sněmovna normu nestihne včas projednat. Původně ji měla schvalovat už počátkem května, tento krok ale odložila.

Normu předložili tři poslanci stran dosavadní vládní koalice včetně bývalého ministra školství Ondřeje Lišky (SZ). Podle něj hrozba střetu zájmů ředitelů škol a jejich zástupců není natolik závažná, aby ospravedlňovala povinnost oznámení o majetku a další zásahy do ústavou zaručeného práva na soukromí.

Rozpočet škol podle exministra tvoří z velké části účelově vázané příspěvky na platy a učebnice, nelze z nich realizovat veřejné zakázky. Použití zbývajících prostředků může kontrolovat zřizovatel školy, podotkl Liška. Odmítnutím novely by se podle něj zvýšila administrativní zátěž související se správou škol.

Novela se týká pouze řídících pracovníků státních či obcemi zřízených škol, nikoli škol, jejichž zřizovateli jsou ministerstva vnitra či obrany, a to kvůli rozdílům v právním postavení těchto škol.

Majetková přiznání musejí kromě ústavních činitelů a řídících pracovníků státních nebo obcemi zřízených institucí předkládat také šéfové ústředních státních orgánů, ředitelé tajných služeb nebo členové statutárních, řídících, dozorčích a kontrolních orgánů. Již loni byli povinnosti zbaveni soudci a státní zástupci, přibyla naopak některým policistům.

Související