Jižní Moravu postihly ve středu večer silné bouřky. Od brzkých ranních hodin platí na Svratce ve Veverské Bítýšce na Brněnsku třetí stupeň povodňové aktivity, takzvané ohrožení.

Hasiči měli přes noc kvůli bouři a následným zátopám stovky výjezdů. Brzy ráno vyjížděli hasiči opakovaně například do Troubska na Brněnsku.

Podle policie měla bouře večer vážné následky na Blanensku a Brněnsku. Provoz na řadě silnic ztížily spadené stromy, hasiči také čerpali vodu ze sklepů a dalších prostor. V mnoha ulicích v Brně večer stála voda, na jiných místech vytékala přeplněnou kanalizací tak prudce, že s sebou brala kanálové poklopy. Voda natekla i do policejních cel v Příční ulici.

Podle radarových snímků Českého hydrometeorologického ústavu v bouřkách dopadalo na zem místy až 50 milimetrů srážek. Půda navíc byla nasycená vodou už po úterních intenzivních bouřkách. Tehdy voda zatopila několik domů v Boskovicích, z jednoho z nich musela policie evakuovat matku se dvěma dětmi.

V noci zaplavila voda na Žďársku domy a silnice, hasiči museli v obcích evakuovat deset lidí a také dva letní tábory. Policie na dvou místech uzavřela silnice, které zaplavila voda.

 

 

Letní záplavy zasáhly Žďársko tento měsíc podruhé. V noci na 3. července si vyžádaly smrt třiapadesátiletého muže, který šel poblíž přehrady Mostiště u Velkého Meziříčí zkontrolovat hráz rybníka. Podle údajů kraje bylo tehdy přívalovými dešti postiženo kolem 25 obcí.

Hasiči museli kvůli rozvodněné řece Svratce také evakuovat dětský tábor v Herolticích na Brněnsku. Z tábořiště odvedli celkem 85 dětí.

Předpověď: Pátek bude tropický, víkend chladnější. Budou hrozit bouřky

Podle předpovědí meteorologů by mělo být během čtvrtka a pátku počasí s letními teplotami, které se mohou vyšplhat nad 30 stupňů Celsia. Se začátkem víkendu však přijde studená fronta a s ním ochlazení, v některých regionech na teploty okolo 20 stupňů. Zejména v sobotu hrozí bouřky a přívalové deště. Od pondělí by pak mělo oblačnosti ubývat a ve čtvrtek by již měl být další den s tropickými teplotami.

Související