Policisté dopadli dva devatenáctileté mladíky, kteří jsou podezřelí z toho, že na lampy veřejného osvětlení v Praze nainstalovali dohromady stovku plastových krabiček připomínajících výbušninu. Mluvčí pražské policie Ivana Ježková řekla, že šlo o reklamní kampaň. Policisté s oběma muži krabičky z lamp po celém městě sundávají.

Podle serveru www.m-journal.cz šlo o kampaň pro linku 1188, potvrdila to společnost Telefónica O2 Czech Republic, která je jejím vlastníkem. Co se týká realizace konceptu, byla podle prohlášení tiskového mluvčího Telefóniky Martina Žabky oslovena společnost ze skupiny McCann Worldgroup - konkrétně Unit 003. Telefónica pro server uvedla, že se od způsobu provedení této reklamní kampaně zcela distancuje.

"Návrh v této podobě jsme ale rozhodně neodsouhlasili," řekl serveru m-journal.cz Žabka. Podle něj neodpovídalo provedení kampaně schválenému zadání - z kampaně totiž mělo být jasně patrné, že jde o reklamní akci. "Nebyli jsme informováni o provedení, termínu spuštění ani o zvolených místech.... Dokonce jsme neobdrželi žádnou informaci o tom, že se s agenturou v této souvislosti spojila Policie ČR. V současné chvíli podnikáme právní kroky proti poškození dobrého jména naší společnosti," dodal mluvčí.

Prvních 16 blikajících krabiček s led diodami a devítivoltovými bateriemi se objevilo v pondělí na lampách na Malé Straně. Nález vyvolal velký rozruch. Na odstranění byli přivoláni pyrotechnici, kteří následně zjistili, že obsah krabiček není nebezpečný. Další krabičku sundávali pyrotechnici i v úterý z lampy u budovy Senátu.

Oba podezřelé čeká správní řízení. "Přestupek spočívá ve vylepování reklam na místech, která k tomu nejsou určená," řekla Ježková. Mladíci policistům řekli, že si je na instalaci krabiček pro reklamní účely najala "osoba blízká".


Ministr vnitra Radek John (VV) si postěžoval na to, že pachatelům se nic nestane a výjezdy policie zaplatí lidé z daní. "Reklamní kampaň za peníze Policie České republiky pro ně proběhla úspěšně," konstatoval John na jednání sněmovního branného a bezpečnostního výboru. Za úvahu by podle ministra stála změna zákona tak, aby finanční odpovědnost nesli aktéři takových případů.

Policie je v těchto dnech po varování USA před teroristickými útoky v Evropě ve stavu zvýšené pohotovosti, kvůli podezřelému nálezu se proto v pondělí na Malou Stranu vydal i John. Jeho limuzína se cestou střetla s tramvají, nikomu se ale nic nestalo.

Česko podle Johna dostalo informaci o teroristické hrozbě v sobotu ráno. Varování prý bylo nekonkrétní. "Zpřísnění ostrahy je na tradičních místech," podotkl John. Jmenoval ale jen ruzyňské letiště, kde byla posílena ostraha cizinecké policie asi o třetinu.

Související