women_computer.jpgNejvětším tuzemským aukčním domem je server Aukro.cz s více než 500 tisíci uživateli. "Každý den se na našem serveru zaregistruje asi tisícovka nových uživatelů," uvedl marketingový specialista Aukra Oto Obdržálek. Růstu Aukra přeje stále se zvětšující obliba nákupu a prodeje on-line. "Každý den končí okolo 20 tisíc aukcí, přičemž každá druhá až třetí končí úspěšným prodejem," dodal Obdržálek. Celkem se na Aukru loni prodalo zboží za více než 1,1 miliardy Kč, což je čtyřikrát více než v předchozím roce.

Aukro používá podobný model i vzhled jako největší světový aukční server eBay. Ten dosud v české mutaci nevznikl, ale nabízí své služby například v Německu nebo Polsku. Češi tak sice na eBay mohou prodávat a nakupovat, jejich možnosti jsou ale kvůli neexistenci české mutace a problémy s dodáním zboží z jiných zemí omezené.

Na aukcích se vedle použitých CD, sběratelských předmětů, elektra či autodílů stále více objevují i nové výrobky, které prodejci nabízejí včetně záruky za výrazně nižší cenu. "Před Vánoci byl největší zájem především o fotoaparáty Olympus, jejichž nabídka byla bohatá, domácí spotřebiče, ale také šperky a hodinky. Zájem o tyto produkty přetrvává i v roce 2008," tvrdí Květa Klímová ze společnosti iKup. Ta vznikla v roce 2005 a v současné době je se 125 tisíci registrovanými uživateli zřejmě největší konkurencí dominantního Aukra.

Související

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každé pondělí ráno najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru