Padesát plakátů s karikaturou muslimského proroka Mohameda se devatenáctého března objevilo na různých místech druhého největšího českého města. Šlo o tytéž karikatury, které před dvěma lety uveřejnily dánské noviny a v muslimském světě pak došlo ke krvavým nepokojům.

Čtěte více

    

    

Bin Ládin hrozí kvůli karikaturám proroka, ty se objevily i v Brně

Zprávu o tom, že i karikatur z Brna si všimla arabská média, přinesl Brněnský deník. Ten také cituje šéfa Bezpečnostní informační služby Jana Šuberta, který prozradil, že BIS celou situaci sleduje. "Nepředpokládám, že by čeští muslimové reagovali agresivně. Jsou to rozumní lidé. Nemůžeme vyloučit odvetu radikálů zvenčí. Nemáme však žádný náznak přímého nebezpečí," říká Šubert.

Mluvčí rozvědky Bohumil Šrajer potvrdil, že se detektivové případem zabývají. Podle něho není důvod k obavám. "Víme, že se informace o výlepu karikatur Mohameda v Brně do arabských zemí dostaly. Neměly ale žádný ohlas. Důležité bylo, jak na to reagovala naše vláda. Navíc brněnská policie plakáty okamžite odstranila," uvedl Šrajer.

Plakáty v Brně rozhněvaly například Ghulama Akbara, šéfredaktora pákistánského deníku Al-Akhbar. "Respektujeme vaše náboženství. Nechápu, proč by Evropa nemohla respektovat našeho proroka," cituje ho Brněnský deník.

"Nenávist nezná hranice. Může se objevit kdekoli na světě, i v takovém malém a konfliktům vzdáleném městě jako Brno. Nepřekvapilo mě to," komentuje situaci Akbar.

Podle něho "věci v Čechách ještě nevzbudily pozornost muslimského světa. Pokud česká vláda okamžitě zakročí, může předejít všem nepříjemným důsledkům."

ctete-v-ctvrtek-530.gif

Související