reklama
reklama
21:06

Sociální síť Twitter zablokovala účet, který sdílel příspěvky, jež začal před několika dny zveřejňovat na svých webových stránkách americký exprezident Donald Trump, informoval server BBC. Ten byl přitom z Twitteru nadobro vykázán letos v lednu, když vyjádřil podporu svým přívržencům, kteří násilně vtrhli do budovy Kongresu.

20:39

Saský Zemský úřad pro ochranu ústavy (LfV), který v této německé spolkové zemi plní funkci regionální kontrarozvědky, nově považuje protiimigrační a protiislámské hnutí Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu (Pegida) za extremistické. Dnes to oznámil šéf saské LfV Dirk-Martin Christian. (ČTK)

20:13

Británie doporučila pro lidi pod 40 let použití jiné vakcíny proti nemoci covid-19 než té od společnosti AstraZeneca. Důvodem je nízké, ale možné riziko vzniku krevních sraženin. S odkazem na britský výbor pro vakcinaci a imunizaci o tom dnes informovala agentura Reuters.

19:40

Ostravská zbrojařská společnost Imex Group podala kvůli kauze Vrbětice další dva podněty týkající se policejního prezidenta Jana Švejdara. ČTK to za firmu řekl právník Radek Ondruš. Podle něj může být účast Švejdara na schůzce s ministrem vnitra Janem Hamáčkem (ČSSD) posuzována jako kázeňský přestupek či trestný čin.

19:18

Tržby podnikatelů na Slovensku v dubnu téměř dosáhly úrovně z období před vypuknutím koronavirové krize. Na základě údajů z elektronické evidence tržeb, takzvané e-kasy, o tom dnes informovala slovenská finanční správa. (ČTK)

18:50

 

18:29

Volby do sněmovny by v dubnu vyhrála podle volebního modelu společnosti Ipsos koalice Pirátů a STAN s 27,9 procenta hlasů. Druhé by skončilo hnutí ANO premiéra Andreje Babiše s 22,2 procenta hlasů. Průzkum se konal mezi 8. a 12. dubnem, tedy v době sjezdu sociálních demokratů a před vypuknutím kauzy Vrbětice.

18:05

Od pondělí 10. května se do kategorie zemí s nejnižším covidovým rizikem, po jejichž návštěvě se na turisty nevztahují žádné zvláštní požadavky, přesune Izrael. Přidá se k dalším státům v zelené barvě – Vatikánu, Austrálii, Jižní Koreji, Novému Zélandu, Singapuru a Thajsku. Oranžové, tedy se střední mírou rizika nákazy koronavirem, budou na cestovatelské mapě nově Slovensko a Kanárské ostrovy. (ČTK)

17:40

Čína vypustila do vzduchu poprvé více skleníkových plynů než všechny rozvinuté země dohromady. V roce 2019, ze kdy jsou poslední vyhodnocené údaje, jich z této země pocházela více než čtvrtina. Vyplývá to z nové studie, kterou zveřejnil americký institut Rhodium Group. (ČTK)

17:10

Podpora Spojených států pro uvolnění patentů na vakcíny proti nemoci covid-19 může být podle právníků taktikou, která má přimět farmaceutické podniky k méně drastickým krokům k rychlému zvýšení globální produkce vakcín, například ke sdílení technologií či rozšiřování společných podniků. Informovala o tom agentura Reuters. 

16:30

Ekonomika USA v dubnu vytvořila 266 000 pracovních míst, to je mnohem méně, než se čekalo. Míra nezaměstnanosti překvapivě vystoupila na 6,1 procenta.

15:42

Členské státy Evropské unie v úterý 4. května schválily návrh Evropské komise, který umožňuje použití žlutých moučných červů jako bezpečného druhu potravy. Jedná se o vůbec první hmyz, který je jako potravina nyní legální a může se prodávat samostatně jako lehké občerstvení nebo jako ingredience pro těstoviny, protein nebo tyčinky a sušenky. V tiskové zprávě o tom informoval výrobce potravin z cvrččího proteinu SENS. 

15:20

Zástupci české armády dnes ve španělské Seville převzali nové dopravní letadlo CASA C-295MW. Do Česka bude první z dvojice nových transportních strojů přepraven 17. května. Ve Španělsku už se proto školí čeští piloti i technici. Slavnostního ceremoniálu se u výrobce zúčastnil za českou armádu například velitel vzdušných sil Petr Mikulenka.

14:44

Stát uvažuje o tom, že by v létě antigenní testy na covid-19 už nebyly zdarma každé tři dny jako nyní, ale méně často. Novinářům to dnes řekl ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO). Podle něj už by to při nízkém výskytu covidu-19 v populaci nemělo logiku. Epidemie v Česku ustupuje, počet nových případů covidu-19 za týden v Česku k dnešku klesl na 111 na 100 000 obyvatel.

14:40

Malý vrtulník Ingenuity americké vesmírné agentury NASA má dnes na Marsu naplánovaný svůj pátý let, při němž vystoupá výš než doposud a přistane na jiném místě. Na svém webu o tom informuje Laboratoř tryskového pohonu (JPL), která má v NASA na starosti mimo jiné program robotického vozítka Perseverance včetně testování Ingenuity. Data o dnešní zkoušce očekává v sobotu půldruhé hodiny po půlnoci. (ČTK)

Výběr podle
Jana Kubity , redaktora HN

Máme za sebou rušný týden snad až příliš plný Jana Hamáčka. Takže si od něho pojďme raději odpočinout.

Třeba u jednoho pozitivního příběhu, byť je to vlastně o tom, že ten, kdo měl přijít, zase nepřišel. Naštěstí ale přišel jeden zubař. A díky němu může Česko začít očkovat tak rychle jako Izrael.

Ale všechno být pozitivní nemůže. Už se prý nebudeme mít tak dobře jako před covidem, říká Petr Smutný z PwC. Je to sice čtení smutný (pardon, samo se to nabídlo), ale stojí za to si ty argumenty a postřehy přečíst.

A protože má být o víkendu teplo, raději si přečtěte tohle. Může se vám snadno stát, že vás už budou na výletě u nějakého stánku ohrožovat vosy. Tak, až budete kolem sebe mávat rukama, vzpomeňte si, že odháníte možná něco docela užitečného.

Lepší den s HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity. Sedmičku si můžete objednat zde.

Burza
Index PX
1,218%
1096,511109,87
Trend
zobrazit celou burzu

Číslo pro tento den

71 procent

vrcholových manažerů čeká letos růst výnosů.

Speciály HN
Sponzorovaný obsah
Art
Dnes

Moje čtení: nakladatel Václav Kazda

Jeho nakladatelství se zaměřuje na populárně‑naučné tituly o přírodě, udržitelnosti nebo umění, Václav Kazda však čte i jiné knihy. Třeba...
reklama