reklama
reklama
HN / Ego!
Výběr podle
Luďka Vainerta , komentátor HN

Před půlstoletím provedla vrchnost dosazená sovětskými tanky čistku, která zasáhla statisíce členů KSČ a důsledky nesly i jejich rodiny. Víc než milion komunistů však na klíčovou otázku odpověděl "správně". Husák svým poddaným vyoperoval mozek.

Za výhodu samostatné měny se vydává i to, že můžeme mít nižší růst cen, než kdybychom byli v eurozoně. Současná inflace 3,2 procenta je už poměrně daleko od cíle, ČNB se jí ale nenechá vyvést z klidu,

Náš západní soused je často vnímán jako ten, kdo EU a eurozóně diktuje. Ovšem najít případ, kdy Německo svou vůli opravdu prosadilo, dá docela práci.

13:00

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vyzval evropské země, aby podpořily úsilí Ankary v Libyi a pomohly tak ukončit konflikt v této severoafrické zemi. Erdogan to uvedl ve svém komentáři, který dnes zveřejnil server Politico. Turecko podporuje mezinárodně uznávanou libyjskou vládu Faíze Sarrádže a jejím silám tento týden začali pomáhat i turečtí vojenští odborníci. (ČTK)

12:45

Cíl Národního akčního plánu duševního zdraví je v roce 2020 přesun 300 nemocných z léčeben do komunity. Postupovat tak bude reforma psychiatrické péče, která počítá s úbytkem lůžek v psychiatrických nemocnicích a vznikem dalších center duševního zdraví. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí projedná vláda. (ČTK)

12:30

Čína a Barma dnes uzavřely desítky dohod, které se týkají zejména projektů v oblasti barmské infrastruktury. Peking se tak snaží zvýšit svůj vliv v zemi, která od roku 2017 čelí rostoucí mezinárodní izolaci kvůli obviněním z genocidy při ofenzivě proti příslušníkům etnika Rohingů, napsala agentura Reuters. Jak nicméně poznamenala, nebyly odsouhlaseny žádné nové větší projekty. (ČTK)

12:15

Specializované vyšetřovací skupiny, nová záchranná centra i důkladnější vzdělání lidí ve vyšetřování navrhuje Akční plán pro potírání nelegálního obchodu s ohroženými druhy živočichů a rostlin do roku 2023. Ministerstvo zemědělství ho v pondělí předloží vládě. Česko patří k zemím Evropské unie, kde se nejvíce obchoduje s živými zvířaty a rostlinami. (ČTK)

12:00

11:45

Při střelbě v americkém městě Grantsville v pátek večer zemřeli čtyři lidé. Další osoba utrpěla zranění a byla přepravena do nemocnice. Informoval o tom server CNN. Údajného pachatele, který je podle serveru KSL členem stejné rodiny jako oběti, zadržela policie. Rhonda Fieldsová z místního policejního oddělení uvedla, že podle vyšetřovatelů byl střelec pouze jeden. (ČTK)

11:30

Nedělní berlínská konference o Libyi skončí podpisem dohody o příměří mezi oběma znesvářenými stranami, je přesvědčen Mirco Keilberth, německý novinář, který se této severoafrické zemi dlouhodobě věnuje. Podpis dokumentu ze strany mezinárodně uznávaného premiéra Fáize Sarrádže a polního maršála Chalífa Haftara, který má pod kontrolou velkou většinu Libye, ale podle něj bude jen prvním krokem. (ČTK)

11:15

České republice se po třech letech objevila nákaza ptačí chřipkou. Jde o vysoce patogenní subtyp H5N8 smrtelný pro ptáky, přenos na člověka nebyl dosud zaznamenán. Ohnisko nákazy se nachází v malochovu drůbeže v obci Štěpánov nad Svratkou na Žďársku v Kraji Vysočina. Nákazu do chovu zřejmě zavlekli volně žijící vodní ptáci. (ČTK)

11:00

Největší japonská automobilka Toyota Motor přesune výrobu svých dodávkových automobilů Tacoma ze Spojených států do Mexika. Oznámila to firma. Upozornila však, že tento krok nepovede ke zrušení žádného pracovního místa v USA. (ČTK)

10:45

10:30

Ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček by chtěl změnit systém voleb do Poslanecké sněmovny. Místo 14 volebních obvodů by byl jediný stejně jako u voleb do Evropského parlamentu. Hamáček do řekl v rozhovoru pro dnešní vydání Lidových novin. Podle něj by takový systém posílil autoritu předsedů politických stran. (ČTK)

10:15

Byl to jeden z nejoblíbenějších výletů v Istanbulu - lodí na některý z Princových ostrovů v Marmarském moři a pak jízda v kolesce tažené koňmi. Dny takových projížděk ale zřejmě skončily, neboť guvernér Istanbulu nedávno oznámil, že na tři měsíce pozastavuje jejich provoz v důsledku epidemie, která odhalila alarmující zdravotní stav koní. Píše o tom agentura AFP.

10:00

Hlavní město má nemovitosti za několik miliard korun, který by chtělo směnit za pozemky a další majetek státu. Jde například o hasičské zbrojnice nebo budovy nemocnice Na Bulovce. Podmínkou směny je nicméně to, aby stát změnil metodiku určování ceny nemovitostí a schválil předkupní právo samospráv pro nákup státního majetku. V rozhovoru s ČTK to řekl primátor Zdeněk Hřib (piráti). (ČTK)

09:45

09:45

Lavina zavalila populární turistickou trasu v nepálských horách, nejméně čtyři Jihokorejci a tři nepálští průvodci se pohřešují. Informovala o tom dnes agentura AP s odvoláním na nepálské úřady. Lavina zasáhla oblíbenou okružní trasu kolem osmitisícovky Annapurny ve středním Nepálu. (ČTK)

Speciál HN 13 DŮVODŮ, PROČ SE NEBÁT BUDOUCNOSTI - poutací hlavička.
Burza
Index PX
-0,024%
1133,261132,99
Trend
zobrazit celou burzu

Číslo pro tento den

2,2 milionu korun

je průměrná cena rekreačních nemovitostí v okolí Prahy. Meziročně stoupla zhruba o deset procent.

Sponzorovaný obsah
 

Silný výběrHN+

HN+V posledních letech věnuje londýnská Tate Modern jako jedna z mála světových institucí značný prostor výrazným ženským umělkyním 20. a 21....
Art
reklama