reklama
reklama
20:15

 

19:45

Růst cen ve Spojených státech citelně zrychlil, míra inflace v dubnu vystoupila na 4,2 procenta a je nejvyšší od září 2008. Ve své zprávě to dnes uvedlo americké ministerstvo práce. V březnu byla inflace na 2,6 procenta. Za růstem cen je hlavně vysoká poptávka v souvislosti s ústupem pandemie. (ČTK)

19:21

Švédský výrobce osobních automobilů Volvo Cars dnes potvrdil, že v letošním roce uvažuje o uvedení svých akcií na stockholmskou burzu. Oznámil rovněž, že prodloužil platnost kontraktu svého šéfa Hakana Samuelssona do konce příštího roku. (ČTK)

19:15

Aukční síně v Česku začínají spolu s rozvolňováním opatření proti šíření pandemie pořádat sálové aukce. V Praze se budou konat od nadcházejícího víkendu každou sobotu či neděli až do konce června. (ČTK)

18:45

San Marino, malá republika uprostřed Apeninského poloostrova, nabídne od příštího týdne očkování i turistům. Využije k tomu ruskou vakcínu Sputnik V, kterou naočkovalo většinu svých obyvatel, informovala dnes agentura Reuters.

18:15

Současný globální nedostatek čipů by mohl trvat až do roku 2023. Podle serveru CNBC se na tom shodují analytici, kteří toto odvětví sledují. Čipy se nacházejí v řadě věcí kolem nás, od konzolí PlayStation a zubních kartáčků až po pračky a budíky. Ale není jich dost pro všechny.

17:45

 

17:43

Největšími rodinnými firmami v ČR jsou podle Forbesu Czechoslovak Group, Stavebniny DEK a Mattoni 1873. Nováčkem v žebříčku je Prusa Research. (ČTK)

17:15

Ministerstvo financí dnes podle plánu prodalo ve třech aukcích státní dluhopisy za 12 miliard korun. Vyplývá to z údajů na internetových stránkách České národní banky. Zájem investorů byl přitom opět výrazně větší, chtěli koupit dluhopisy zhruba za 47,3 miliardy korun. (ČTK)

17:10

Z evropské vesmírné agentury, která sídlí v Praze, se stala Agentura EU pro kosmický program. Sdružovat bude řízení provozu kosmických programů EU. (ČTK)

16:45

Polský premiér Mateusz Morawiecki dnes ohlásil další zmírnění opatření proti šíření koronaviru: od 21. května budou smět otevřít kina, divadla a koncertní sály, tedy s osmidenním předstihem oproti dosavadním plánům. Premiér na tiskové konferenci také přislíbil, že brzy začne očkování mládeže ve věku 16 a 17 let. (ČTK)

16:15

Zdravotníci z nemocnic budou mít nárok na vouchery do lázní v hodnotě 8000 korun. Na dnešní návštěvě Fakultní Thomayerovy nemocnice v Praze to řekla ministryně financí Alena Schillerová (ANO), má jít o další poděkování za jejich práci v době epidemie covidu-19.

15:45

Dopravci v dubnu zaplatili na mýtných poplatcích 1,18 miliardy korun. Jde o skokový meziroční nárůst o 58 procent, protože během loňského dubna provoz výrazně utlumila koronavirová krize a tehdejší uzavření velkých podniků. (ČTK)

15:15

Sněmovna se ani dnes nedostala k hlasování o novém stavebním zákonu. Dnešek byl už třetím pokusem, kdy se poslanci zabývali návrhem zákona ve třetím čtení. Dnes rozhodli, že se k debatě vrátí v pátek dopoledne. (ČTK)

14:45

Český statistický úřad dostal ve sčítání lidu 4,2 milionu vyplněných elektronických formulářů. Papírových je zatím 683 tisíc, jejich sběr ale ještě několik dní potrvá, například i na kontaktních místech. (ČTK)

Výběr podle
Milana Mikulky , zástupce šéfredaktora HN

Jedno z nejznámějších investičních přísloví zní "Sell in May and go away". Bude platit i letos? 10 analytiků říká svůj názor.

Nevím, jestli budu moci za sedm měsíců podnikat. Takovou nejistotu jsem nezažil, říká v rozhovoru pro HN majitel CK Alexandria Alexandr Pavlov.

Původně se na golfovém hřišti Twin Chapell těsně za Prahou mělo dávno hrát. Nyní je areál ve Vinoři v insolvenci. Teď kolem nedostavěného hřiště krouží několik zájemců.

Lepší den s HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity. Sedmičku si můžete objednat zde.

Burza
Index PX
0,392%
1105,931110,26
Trend
zobrazit celou burzu

Číslo pro tento den

0,8 procent

o tolik zdražily jen během dubna potraviny v Česku.

Speciály HN
Sponzorovaný obsah
Art
 

Moje čtení: nakladatel Václav Kazda

Jeho nakladatelství se zaměřuje na populárně‑naučné tituly o přírodě, udržitelnosti nebo umění, Václav Kazda však čte i jiné knihy. Třeba...
reklama