reklama
reklama
20:23

Česká republika požádala Soudní dvůr Evropské unie, aby Polsku udělil pokutu ve výši pěti milionů eur (asi 127,3 milionu korun) za každý den, kdy bude pokračovat těžba v hnědouhelném dole Turów nedaleko hranic s Českem. Soud o tom informoval na svém twitterovém účtu.

20:03

 

19:43

Svaz průmyslu a dopravy ČR na své valné hromadě vyzval vládu, aby představila jasnou a dlouhodobou strategii testování a očkování ve firmách i v celé společnosti pro případ, že by se opakovaly další vlny epidemie covidu-19. Svaz to dnes oznámil v tiskové zprávě.

19:23

Všeobecná zdravotní pojišťovna se dohodla s odborníky na podmínkách úhrady léčby pro pacienty s cystickou fibrózou. Dohoda by měla umožnit to, že budou mít pacienti moderní léčbu hrazenou ze zdravotního pojištění. Novinářům to řekli zástupci VZP, odborníků a pacientů. Cystická fibróza je vzácné nevyléčitelné onemocnění, které postihuje především dýchací a trávicí systém. 

19:03

Do tchajwanského vzdušného prostoru dnes vletělo 28 čínských vojenských letounů, včetně stíhaček a bombardérů, které mohou nést jaderné zbraně. Oznámila to vláda ostrovní země. Podle agentury Reuters je to největší zaznamenané narušení vzdušného prostoru Tchaj-wanu v jednom dni. Peking vyjádření Tchaj-peje zatím nekomentoval.

18:43

Debaty v Německu o rychlém zrušení povinného nošení roušek a o odložení respirátorů třídy FFP2 nejsou logické, ale populistické. Dnes to na tiskové konferenci prohlásil šéf úřadu bavorské vlády Florian Herrmann, který vyzýval k opatrnosti i přes příznivý vývoj pandemie nemoci covid-19 v zemi. (ČTK)

18:23

Průměrná nabídková cena nových volných bytů v Praze na konci dubna meziročně vzrostla o 8,4 procenta na 125 400 korun za metr čtvereční. Tempo růstu cen je poslední dva roky zhruba stejné. Počet volných dostupných bytů v nabídce developerů na konci dubna meziročně klesl o 16,7 procenta na 4489. Vyplývá to z údajů poradenské společnosti Deloitte.

18:03

Po postupném rozvolnění opatření proti šíření koronaviru a částečném zpoplatnění testů na covid-19 pro veřejnost si lidé začali ve větší míře pořizovat antigenní testy balené po jednom kuse, prodej vícekusových balení naopak klesá. V tiskové zprávě to dnes uvedla internetová lékárna Lékárna.cz.

17:43

Společnost Tesco od 1. července zvýší mzdy. Zaměstnanci v provozu budou pobírat mzdy v průměru o pět procent vyšší, v distribučním centru o čtyři procenta vyšší. Dohodli se na tom zástupci firmy a odborů při kolektivním vyjednávání. Firma o tom dnes informovala v tiskové zprávě, výši průměrné mzdy neuvedla. 

17:23

Hnutí ANO podle poslanců Pirátů a STAN zrušilo tzv. párování opozičních poslanců, kdy za omluveného zákonodárce nedorazí některý poslanec vládní strany, aby zůstal zachován poměr hlasů. Poslanec Mikuláš Ferjenčík (Piráti) to označil za mimořádně podpásové, spojuje to s chystaným hlasováním o učitelské novele. (ČTK)

17:03

 

16:43

Evropská unie a Spojené státy se dohodly na ukončení vleklého sporu okolo subvencování výroby letadel Airbus a Boeing. Před začátkem jednání s americkým prezidentem Joem Bidenem to uvedla šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. Obě strany na sebe v dlouholetém sporu uvalily cla. (ČTK)

16:23

O první dluhopisy, které vydává Evropská unie na obnovu ekonomiky po pandemii, je značný zájem. Investoři si zatím objednali papíry v objemu více než 107 miliard eur (2,7 bilionu korun), uvedla dnes agentura Reuters, která se odvolává na hlavního manažera emise.

16:03

Bývalý americký ministr zahraničí Mike Pompeo, který sloužil ve vládě exprezidenta Donalda Trumpa, zakládá vlastní organizaci, jejímž cílem je podpořit republikánské kandidáty v kongresových volbách chystaných na příští rok. Zároveň mu to má pomoci vybudovat jeho vlastní politický profil před případnou kandidaturou na prezidenta v roce 2024. O nové organizaci informoval server Politico.

15:43

Zájemci o oddlužení často platí oddlužovacím společnostem několikanásobně více, než nařizuje zákon. Místo stanovených 4000 korun pro jednotlivce za poradenství a insolvenční návrh dají i 15 tisíc korun. Ukázala to analýza, kterou provedla Agentura pro sociální začleňování. Výsledky dnes sdělila ČTK.

Výběr podle
Milana Mikulky , zástupce šéfredaktora HN

Dřevo, polystyren, betonové dlažby či ocel prudce zdražují. A stavební firmy musí řešit, co s dohodnutými zakázkami. Kdo dnes staví rodinný dům, musí počítat s až o pětinu vyššími náklady.

"Sokolovská neuhelná". Výstižné pojmenování plánů těžaře hnědého uhlí, co dělat po konci těžby. Jde o ambicioózní vizi, která má výrazně proměnit celý region. Místo těžby se mají pěstovat ve sklenících rajčata, vyrábět baterie z lithia a má vyrůst nové rekreační "město" kolem jezera, stejně velkého, jaké má rakouské Zell am See.

Opatření zvolnila, svatební byznys se rychle rozjíždí. Svateb přibývá, nyní poběží fakticky dvě sezony v jedné. Přitom žádaná místa hlásí plno už i na příští rok, proto čím dál víc párům nezbývá nic jiného, než zvolit svatbu uprostřed týdne.

 

Newsletter Sedmička
Burza
Index PX
-0,396%
1180,011175,34
Trend
zobrazit celou burzu

Číslo pro tento den

10 tisíc

O tolik svateb bylo v roce 2020 méně oproti roku 2019. Drtivá většina párů ji přesunula na letošek a ceny letí vzhůru.

Speciály HN
Partnerský obsah
Art
reklama