Francouzský prezident Emmanuel Macron ve středu u příležitosti slavnostního otevření pobočky pařížského muzea Louvre v emirátu Abú Dhabí hovořil o propojenosti civilizací. Odsoudil ty, kteří tvrdí, že islám je posílen ničením jiných monoteistických náboženství, uvedla agentura AFP.

Autorem nové pobočky Louvru, která byla postavena na umělém ostrově a již lze označit za "první univerzální muzeum v arabském světě", je francouzský architekt Jean Nouvel.

Podle německé Deutsche Welle stavba vyšla zhruba na 519 milionů eur, odhady deníku New York Times se pohybují okolo 560 milionů eur. Přesná částka známa není.

Jen za právo užívat jméno Louvre nicméně Spojené arabské emiráty do roku 2037 zaplatí pařížské "matce" dalších 400 milionů eur.

Francie s emiráty uzavřela širší dohodu na třicet let, v jejímž rámci bude muzeu půjčovat umělecká díla, pomáhat v odborných záležitostech, radit při akvizicích a pořádat dočasné výstavy. Výměnou za to od emirátů v průběhu třiceti let obdrží celkovou částku ve výši 974 milionů eur, píší světové agentury.

Veřejnosti bude muzeum otevřeno od soboty.

 

 

"Naše civilizace a náboženství jsou navždy propojeny," řekl francouzský prezident Macron během středečního slavnostního projevu, jemuž naslouchalo mnoho vlivných představitelů blízkovýchodních států.

"Ti, kteří se vás budou snažit přesvědčit, že islám je postaven na ničení dalších monoteistických náboženství, jsou lháři, již vás chtějí zradit," řekl Macron a zároveň dodal, že nové muzeum je "bodem rovnováhy mezi Evropou, Afrikou a Asií".

Umělce, jejichž díla jsou v muzeu vystavena, Macron nazval "rebelskými dušemi". Tito výtvarníci podle něj "nenáviděli hloupost" a "věřili, že racionalita musí zvítězit nad obskurní naukou".

Francouzský prezident rovněž hovořil o nutnosti bojovat proti nenávistným projevům. "Tady začíná boj jedné generace za tu další," dodal.

Nové muzeum má velkou kupolovitou střechu s průměrem 180 metrů. Pokrývá ji 7850 kovových geometrických tvarů, které dohromady tvoří mřížkový vzor, jímž do budovy prostupuje světlo.

Sám Nouvel střechu popsal jako "slunečník, který vytváří záplavu světel".

Stavba se nachází na uměle vytvořeném ostrově Saadíja, na jehož západní straně leží takzvaná kulturní čtvrť. Právě lokace ostrova nacházejícího se "mezi pískem a mořem, stínem a světlem" prý architekta Nouvela nejvíc inspirovala.

"Také jsem si chtěl pohrát s motivem otevřenosti, principem pouště otevírající se moři," řekl Nouvel.

Ten nakonec areál pobočky Louvru rozdělil na pětapadesát budov velkých zhruba jako jedna místnost a typově připomínajících medíny, tedy staré části mnoha severoafrických měst. "Měla by to být jakási kombinace mezi arabskou medínou a řeckou agorou, místo, kde se lidé mohou setkat a hovořit o umění a životě v naprostém pokoji," dodal architekt.

Pobočka Louvru v emirátech podle agentury AFP vystavuje okolo 600 uměleckých děl. Ve stálé sbírce muzea se nachází jedny z nejstarších dochovaných předmětů lidstva z raných civilizací v Mezopotámii.

Během prvního roku muzeu dalších zhruba 300 uměleckých děl propůjčí nejen pařížský Louvre, ale také dalších dvanáct francouzských institucí v čele s palácem ve Versailles a Musée d'Orsay.

Mezi zápůjčkami jsou například slavný obraz Leonarda da Vinciho nazvaný Portrét dámy, malba zvaná Napoleon při přechodu přes Alpy od Jacquese-Louise Davida či autoportrét Vincenta Van Gogha.

Dalších osmadvacet arabských děl do Abú Dhabí půjčily různé arabské instituce, doplňuje britská BBC.

Deník Guardian tento týden popsal, že na první výstavě v galerii Louvre Abu Dhabi dále nechybí moderní díla Jacksona Pollocka či Marka Rothka, Henriho Matisse či současného čínského autora Aj Wej-weje.

Muzeum se původně mělo otevřít již roku 2012, stavební práce nakonec čekání prodloužily o pět let. Během nich projekt vzbudil rozpaky. Někteří kritici nařkli Louvre z toho, že se zaprodal.

Jiní upozorňovali, že na stavbě v Abú Dhabí pod cenou pracovali ilegální přistěhovalci v podmínkách připomínajících novodobé otroctví.

Kromě pobočky pařížského Louvru bude v oblasti vybudována řada dalších galerií, jako například satelit newyorského Guggenheimova muzea. Ten navrhl slavný Frank Gehry, měl by být sedmkrát větší než domovské sídlo této instituce v New Yorku.

Podle deníku Guardian příhodné umístění ostrova dovoluje VIP návštěvníkům, aby na návštěvu Louvre Abu Dhabi dorazili na jachtě.