Zatímco herečka Uma Thurmanová se na začátku letošního karlovarského festivalu s návštěvníky ani novináři příliš nedružila, Jeremy Renner byl v posledních dnech filmové přehlídky přesným opakem. Nadšení vzbudil také při páteční debatě po projekci titulu The Wind River.

„Musel bych se rozdvojit, ale když mi to nabídnete, jdu do toho,“ odpověděl na dotaz diváka, zda bude příští rok účinkovat ve festivalové znělce.

Jiný návštěvník se v diskusi po filmu přiznal, že snímek ani neviděl. Prý ho jen zajímá, co si Renner myslí o karlovarských ženách a městu jako takovém. „To jste báječnej, že jste na ten film nešel. To bych vám na tu otázku možná nemusel odpovídat,“ smál se Renner.

Poté co pochválil „krásné město, krásné ženy i krásný jazyk“, nakonec publiku i tazateli sdělil, že je všechny miluje.

Ovace vzbudil též odpovědí, do které se mu podařilo propašovat slova „hajzlík“ a „bikini“, „jediné dva české výrazy, které jsem si zapamatoval,“ jak řekl.

A když se jedna z divaček přihlásila s otázkou, zda by nemohla seběhnout ze vzdálené části sálu a pořídit si s Rennerem selfie, hollywoodský herec jí v tom ochotně vyšel vstříc.

Většina dotazů z páteční debaty se však točila okolo filmu The Wind River. V něm Renner ztvárnil stopaře, jenž mimo jiné na území indiánské rezervace zabíjí predátory typu kojotů či vlků. Když narazí na mrtvé tělo mladé dívky, zaplete se do případu, jenž brzy vede k příjezdu agentky FBI hrané Elizabeth Olsenovou – s tou herec spolupracoval již na snímcích Avengers: Age of Ultron a Captain America: Občanská válka.

„Film Wind River není autobiografický. Ale pravdivý je do té míry, že podobné věci se v rezervacích skutečně odehrávají,“ řekl Renner v Karlových Varech.

O roli rozvedeného stopaře, jemuž před třemi roky zemřela dospívající dcera, prohlásil, že při čtení scénáře na něj postava působila silněji. „Představoval jsem si ji dost tvrďácky, jako když se ocel střetne s žulou. Při natáčení jsem si uvědomil, že není tak silná, nýbrž mnohem emocionálnější. Výzvou bylo ty emoce neprojevit,“ prohlásil Renner.

Film Wind River vznikl mimo jiné za finančního přispění dvou indiánských kmenů, které ve stejnojmenné rezervaci působí. „Měl jsem možnost je intimněji poznat, jací jsou, v jakém žijí světě, s jakými překážkami zápasí, kterak jsou vychováváni. V historii naší země se vůči indiánům odehrálo mnoho zvěrstev. Byla čest tuto komunitu poznat. Měli bychom ji oslavovat, ne přehlížet,“ řekl americký rodák.

V závěru snímku se objevuje varování, že ve Spojených státech dosud neexistuje databáze trestných činů spáchaných na indiánských ženách.

„Určitě nám šlo o to, zvýšit povědomí o tom, co se na území rezervací odehrává. Ale kromě toho existují zločiny, kterých se na indiánském lidu dopustila americká vláda. Vytlačila je do nejtemnějších koutů země. Také o tom je třeba mluvit,“ doplnil Renner.

Během debaty padla zmínka také o nedávné kauze Standing Rock. Skrze tuto rezervaci indiánského kmene Siouxů a konkrétně přes jejich posvátná území ve státě Severní Dakota chtěla americká vláda vést plánovanou trasu ropovodu Dakota Access.

Koncem loňského roku americké úřady plánovanou trasu ropovodu zrušily, nově nastoupivští prezident Donald Trump ji pak exekutivním příkazem znovu obnovil.

Minulý měsíc ropovod začal fungovat. Záhy nato však federální soud ve Washingtonu uznal, že Trumpova vláda nevzala v potaz dopad na životní prostředí. Indiánským kmenům toto rozhodnutí znovu otevřelo možnost dosáhnout toho, aby byl ropovod odstaven. Kauza zatím nemá jednoznačné vyústění.

Jeremy Renner během páteční debaty dostal několik dotazů na toto téma a obecně na současnou americkou vládu prezidenta Donalda Trumpa. „Vůbec nemohu mluvit o politice a současném prezidentovi. Prostě nemám slov,“ odvětil.

Následně ho jedna z divaček vyzvala, aby vysvětlil, proč nemá slov, když účinkuje ve filmech tak silně promlouvajících na téma utlačování amerických indiánů. „Možná právě proto, že jsme natočili tak silný film. Udělá víc než slova. Nemluvím o politice, ale jsem aktivní, nějak se chovám a dělám věci, které mluví samy za sebe,“ řekl Renner.

Ve stejnojmenné rezervaci amerických indiánů, o níž Rennerova postava mluví jako o místu „plném sněhu a ticha“, se film Wind River natáčel po dobu osmi týdnů.

Herec účinkoval také ve většině akčních scén, byť na některé využil kaskadéra. „Ale například ve scénách s jízdou na sněžných saních jsem to byl většinou já. Polovinu času jsem byl takový kovboj. Sedl jsem na sněžné saně, za mnou jela kamera a točili jsme. Bylo to parádní,“ vzpomněl.

Návštěvníci karlovarského festivalu se zajímali také o osud pum, které se ve snímku vyskytují.

„Nezahynuly, štáb je dobře krmil. Mláďata jsme do filmu dodělali počítačovou grafikou, ale ty dvě pumy byly skutečné,“ řekl Renner a z natáčení si vybavil ještě bizona Jacka. „Měl rád křupavé lupínky Cheerios,“ poznamenal možná v žertu.

Renner během diskuse srovnal také vznik nízkorozpočtových snímků jako Wind River s akčními ságami typu Avengers nebo Mission: Impossible.

„Největší rozdíl je kvalita cateringu. Při natáčení Avengers jsme si opravdu pochutnávali. Druhá věc je, že to jídlo nesmíte jíst, abyste zůstali fit,“ smál se Renner.

Rozdíl prý obecně spočívá v tom, že natáčení velkofilmů typu Avengers jsou „zástupy lidí, kteří pracují pro jeden cíl“, zatímco u menších snímků musí každý herec podat emotivnější výkon.

„Více se soustřeďujete na to, abyste diváky oslovili v pocitové rovině. Nestačí jen střílet s lukem a šípy jako v Avengers,“ řekl.

Naopak vznik filmu Bourneův odkaz z roku 2012, jediném z akční ságy o agentu Bourneovi, v němž Renner zatím účinkoval, byl prý bližší menším produkcím.

„Bournea natáčel malý štáb. Pracovali jsme vysoko v horách, dělali jsme spoustu kaskadérských kousků. Pro mě jako sportovce to po fyzické stránce byla úžasná zkušenost. Ale moje postava byla zároveň hluboká a přemýšlivá, překonávala značné překážky. Čili bylo to pozoruhodné i po dramatické stránce,“ odpověděl Renner na dotaz jednoho z diváků.

Karlovy vary international film festival! #czech #amazingday #greatfans #moretocome

A post shared by Jeremy Renner (@renner4real) on

Během debaty v Karlových Varech herec vzpomněl také na to, jak na přelomu let 2010 a 2011 strávil tři měsíce v Praze při natáčení akční Mission: Impossible - Ghost Protocol.

„Protože jsme ve scénáři měli nejrůznější bojové scény, strávili jsme hodně času v Praze výcvikem. Ale kromě toho jsem měl volnější program a mohl jsem dělat i zábavnější věci, o kterých vám ale neřeknu,“ smál se Renner.

Ten ještě v sobotu večer na závěrečném ceremoniálu převezme Cenu prezidenta festivalu.

Protože film Wind River nemá českého distributora, vidět už jej budou moci jen Pražané – tuto neděli od 20.30 hodin ho má na programu kino Světozor v rámci Ozvěn karlovarského festivalu.