Řecké pašije Bohuslava Martinů v podání Moravského divadla Olomouc tuto středu v Praze zahájí festival hudebního divadla Opera.

Potrvá do 5. listopadu a v metropoli představí nejlepší inscenace operních souborů z Česka a Slovenska.

Představení se budou hrát v Národním divadle, ve Stavovském divadle nebo v Českém muzeu hudby.

Řecké pašije Bohuslava Martinů v Moravském divadle v Olomouci režíroval Jan Antonín Pitínský. V působivém dílu, které klade velké nároky na sólisty a především na sbor, rezonuje aktuální téma uprchlíků.

Martinů pašije složil podle románu Nikose Kazantzakise zvaného Kristus znovu ukřižovaný, který skladatele zaujal osudem uprchlíků uprostřed bezstarostného, lhostejného světa.

Příběh o obyvatelích řecké vesnice, do níž v době velikonočních pašijových her přijdou uprchlíci z jiné vesnice zničené nájezdem Turků, vyniká humanistickým poselstvím o síle víry a citu.

"Martinů ke zhudebnění tohoto textu přistoupil jako zralý autor, který prošel různými kompozičními technikami. Dá se říci, že hudba pašijí nabízí posluchačům výsledek autorova celoživotního kompozičního vývoje," uvedl mluvčí Moravského divadla.

Z tvorby Martinů budou návštěvníci festivalu Opera dále moci vidět Juliette (Snář), kterou uvede Národní divadlo.

Na programu je rovněž Pucciniho Madama Butterfly, Medea od Luigiho Cherubiniho, Alcina od Georga Friedricha Händela nebo opera Maurice Ravela Dítě a kouzla.

Brněnský soubor Ensemble Opera Diversa se představí strašidelnou operní pohádkou Čaroděj a jeho sluha, kterou vytvořilo autorské duo Ondřej Kyas a Pavel Drábek na motivy stejnojmenné bretaňské pohádky.

Festival od roku 1993 každé dva roky pořádá Jednota hudebního divadla. Je nesoutěžní, ale také letos budou výjimečné výkony oceněny čestnými cenami, takzvanými Libuškami. Uděleny budou za nejlepší inscenaci nebo mimořádnou interpretaci role.