Překonání obou traťových rekordů je snem organizátorů sobotního Pražského půlmaratonu. Na startu budou tři muži s osobními maximy pod hodinu a obhájkyně vítězství z předchozích dvou ročníků a rovněž držitelka rekordu trati Jerotich Rose Kosgeiová z Keni. Už tři týdny před závodem byla rozebrána všechna startovní čísla, na trať se vydá 9500 běžců.

Pořadatelé zajistili také start rekordmana pražského závodu z roku 2009 Nicholase Kiprutta Koeche z Keni, který si však před pár dny přivodil zranění kotníku a musel účast zrušit. "Je nám to samozřejmě moc líto, ale jsou tam další atleti, kteří mohou pod hodinu běžet," prohlásila na dnešní tiskové konferenci manažerka atletů Jana Moberly.

Pod hodinu?

Pod hodinu už ve své kariéře běželi Azmeraw Bekele z Etiopie (59:39) a Keňané Jairus Chanchima (59:43) a Titus Kwemoi Masai (59:51). "Má být pěkné počasí, takže věříme, že se to povede," uvedl ředitel organizačního výboru Carlo Capalbo. Mužský nejlepší čas má hodnotu 1:00:07 minuty.

Největší soupeřkou Kosgeiové by měla být Lydia Cheromeiová z Keni, která má dokonce o 49 sekund lepší osobní rekord, než je předloňský rekordní pražský čas 1:09:03 v podání Kosgeiové. Lepší než Keňanka je také držitelka francouzského rekordu Christelle Daunayová (1:08:34).

Poběží také nejlepší Češi Petra Kamínková a Róbert Štefko, úspěšný paralympijský cyklista Jiří Ježek či nevidomý horolezec Jan Říha.

Ve hře je 370 tisíc

Organizátoři rozdělí odměny v celkové výši 15.000 eur (370.000 korun), vítězové dostanou po 3000 eur, více než 70.000 korun. Za traťové rekordy je odměna ve stejné výši jako za vítězství. Bonusy jsou vypsány i za překonání určitých časů.

Související