Uběhnout maraton je výkon hodný obdivu a ještě když je běžci sto let. Prvním člověkem, který to dokázal je Brit Fauja Singh, v neděli doběhl do cíle závodu v kanadském Torontu za osm hodin, 25 minut a 16 vteřin. Porazil sice jen pět závodníků v několikatisícovém startovním poli, ale čeká ho zápis do Guinnessovy knihy rekordů - stal se totiž oficiálně nejstarším maratoncem světa.

Singh se narodil roku 1911 v indické Pandžábu a s běháním začal teprve před 11 lety poté, co mu zemřela manželka a syn. Po devadesátce se stal držitelem nejrůznějších běžeckých rekordů ve své věkové kategorii. Nedělní maraton byl už jeho osmý, kromě dálkových běhů se ale věnuje i sprintům - je veteránským rekordmanem na osmi různých tratích od 100 až po 5000 metrů.

Trenér Harmander Singh po závodě novinářům řekl, že jeho svěřenec je radostí bez sebe a že si splnil sen. "Ještě než oběhl poslední metu mi říkal: Když to zvládnu, bude to jako bych se znovu oženil."

Singh sice běh dlouhý 42,195 kilometru zvládl pomaleji než v předchozích letech a doběhl na 3850. místě, ale vzhledem ke krizi během závodu je rád, že se do cíle vůbec dostal. Běhat bude dál a chce se v příštím roce zapojit do běhu s olympijskou pochodní před hrami v Londýně.

Když se ho reportéři ptali, jak ve svém věku sportovní výkony zvládá, řekl jim: "Tajemství dlouhého a zdravého života je vyhýbat se stresu. Být vděčný za všechno, co máte, vyhýbat se špatně naladěným lidem, pořád se smát a běhat."

Související