Atletem roku 2011 se stala podle očekávání oštěpařka Barbora Špotáková a anketu Českého atletického svazu vyhrála už popáté za sebou.

Světová rekordmanka získala jako jediný český atlet medaili na letošním mistrovství světa v Tegu, kde prohrála pouze s Ruskou Marií Abakumovovou. Druhý skončil v anketě výškař Jaroslav Bába a třetí místo obsadila překážkářka Zuzana Hejnová.

Špotáková získala v hlasování 132 funkcionářů, trenérů a novinářů 1313 bodů a Bábu porazila přesně o 200 bodů. Hejnová obdržela 825 bodů. Trenérem roku se stal poprvé oštěpařský kouč Jan Železný, který jako závodník vyhrál sedmkrát hlavní anketu. Objevem roku je sprinter Pavel Maslák, bronzový medailista z mistrovství Evropy do 23 let v Ostravě. Juniorem roku byl vyhlášen vrhač Marek Bárta.

Získat titul Atleta roku pětkrát za sebou se v samostatné historii České republiky podařilo jen Romanu Šebrlemu a za celou anketu od roku 1962 koulařce Heleně Fibingerové v sedmdesátých letech minulého století. V osmdesátých letech měl alespoň pět vítězství v řadě také diskař Imrich Bugár, v té době se ale vyhlašovali zvlášť muži a ženy.

"Je to šílené, jak to letí. Kdyby mi někdo řekl před pěti lety, že tu anketu pětkrát vyhraju, tak bych řekla, že se zbláznil," prohlásila dnes Špotáková.

Příští sezona bude náročná

"Valí se to rychle a daří se, to bych si nikdy nepředstavila, ani v nejdivočejším snu," radovala se třicetiletá oštěpařka. Chce vydržet v takové pohodě minimálně rok do olympiády v Londýně. "To si opravdu hodně přeju, navíc sedmička je moje šťastné číslo," upozornila na to, že v uplynulých šesti letech získala šest medailí na vrcholných akcích.

Nejlepší trenér Železný, který první sezonu připravoval i Špotákovou, považuje rok za úspěšný. Na mistrovství světa v Tegu měl tři svěřence ve finále. "Byl to skvělý rok, alespoň co do výsledku na mistrovství světa, ale já doufám, že to příští rok bude ještě lepší," uvedl trojnásobný olympijský vítěz a mistr světa.

Příští sezona bude hodně náročná, neboť měsíc před olympiádou je na programu mistrovství Evropy. "Bude to hodně nabitý. Ale budeme mít díky úspěchům v loňské sezoně víc peněz, tak zůstaneme v Africe na soustředění déle a připravíme se na olympiádu," plánoval Železný.