Devětadvacetiletá Isinbajevová vytvořila už osmadvacátý světový rekord v kariéře, ale čekala na něj dva a půl roku. V srpnu 2009 skočila pod širým nebem v Curychu absolutní maximum 506 cm.

Pak přišel krach dvojnásobné olympijské vítězky na světovém šampionátu v Berlíně, který odstartoval její trápení a vedl k tomu, že si dala roční pauzu od atletiky. Loni v lednu se k závodění vrátila, ale už nebyla tak suverénní jako dřív a pětimetrovou hranici od té doby nepřekonala.

"Tohle je opravdový comeback," prohlásila rozesmátá Isinbajevová, která loni na mistrovství světa v Tegu musela strávit další nezdar v podobě šestého místa.

Před necelým rokem se rozhodla obnovit spolupráci se svým prvním koučem Jevgenijem Trofimovem a dala sbohem Ukrajinci Vitaliji Petrovovi, někdejšímu trenérovi legendárního Sergeje Bubky.

"Musím hrozně moc poděkovat svému trenérovi a taky fanouškům. Trenér mi pomohl ujistit se v tom, že tohle je moje pravá úroveň, a ne níž," uvedla ve Stockholmu Isinbajevová, která skočila o 29 centimetrů víc než druhá Britka Holly Bleasdaleová a třetí Kubánka Yarisley Silvaová. "Tohle byl můj večer a moje tělo řeklo 'ano'. Prostě jsem jenom skákala a užívala si to," řekla.

Po soutěži z ní sálalo sebevědomí. "Příště si tam nechám dát o tři nebo čtyři centimetry víc, než je rekord. Ne jenom o jeden," prohlásila. Otázku, zda ji někdo může letos porazit, zodpověděla s velkou sebejistotou. "Myslím, že to dokážete říct sami," uvedla s odkazem na suverénní náskok před soupeřkami.

Sešlo z očekávaného souboje překážkářských hvězd, neboť Číňan Liou Siang byl diskvalifikován za předčasný start. Při jeho absenci vyhrál Kubánec Dayron Robles v čase 7,66 sekundy s vypuštěným závěrem

Související