Halové mistrovství v atletice začalo v tureckém Istanbulu pro české atlety nadějně. Denisa Rosolová, Pavel Maslák i Jakub Holuša zvládli své závody excelentně. Rosolová uspěla v boji loktů při klíčovém seběhu po prvním dvousetmetrovém okruhu, kde se tlačily hned tři závodnice. Svěřenkyně Martiny Blažkové ze souboje vzešla jako vítězka a na prvním místě doběhla až do cíle v času 52,95 sekundy.

 "Závod se vyvíjel trochu jinak, než jsem si myslela. Původně jsem chtěla běžet z druhého místa za Vanjou Stambolovovou a pak ji v závěru přespurtovat, ale nakonec jsem musela sbíhat jako první," řekla na webu Českého atletického svazu Rosolová.

Náporu silné Bulharky nakonec odolala. "Jsem ráda, budu mít lepší dráhu pro semifinále," uvedla běžkyně, která Stambolovovou porazila o dvě setiny. Boj o postup do finále ji čeká dnes v 18:50 českého času. "Teď se musím najíst a odpočinout si na večer," dodala celkově třetí žena dopoledních rozběhů.

Holuša si ve svém běhu počínal zkušeně. Polovinu trati se "vezl" na druhém místě, v závěru zrychlil a v času 1:50,49 minuty nečekaně porazil Etiopana Mohammeda Amana a Ismaila Ahmeda Ismaila ze Súdánu, kteří platí za favority celého závodu. "O takovém průběhu závodu jsem snil. Bylo to z mé strany kontrolované, sebevědomé, tak na 80 procent mých možností," řekl Holuša, který obhajuje páté místo z HMS v Dauhá.

Jednadvacetiletý český rekordman Maslák si také počínal jako ostřílený závodník. Seběhl jako první a postoupil bez potíží do semifinále časem 47,00 sekundy. "První místo je dobré, chtěl jsem ho kvůli nasazení pro večerní semifinále. Určitě mám na to běžet rychleji, ale netuším, kolik mi zbylo sil. S dvěma tak kvalitními čtvrtkami v jednom dnu nemám zkušenosti," konstatoval Maslák.

Těžkou úlohu nezvládla půlkařka Lenka Masná, které se nepodařilo postoupit z rozběhu do finále. Na půlce žen se z rozběhů postupovalo rovnou do boje o medaile a na to Masné čas 2:03,08 minuty nestačil. "Čas je pro mě zklamáním," litovala česká běžkyně, která skončila celkově desátá.

Sedmiboj má skvěle rozjetý Američan Ashton Eaton a byť ztratil v úvodním běhu na 60 metrů, může útočit na vlastní světový rekord, který vytvořil loni v Tallinnu výkonem 6568 bodů. "Neslyšel jsem pořádně výstřel," láteřil po sprintu Eaton. Do dálky ale skočil osobní rekord 816 cm a průběžné má 2060 bodů. Adam Helcelet je zatím čtvrtý a součtem 1687 bodů závodí na své letošní standardní úrovni.

Související