Barbora Špotáková bude na olympijských hrách v Londýně obhajovat zlato z Pekingu, a jak se závodí v britské metropoli, vyzkoušela o víkendu, kdy skončila v Diamantové lize druhá. Teď se chce uklidit před světem, fanoušky i novináři a dotáhnout závěrečnou přípravu na vrchol sezony.

Nervozitu ještě necítí. "Jde to zatím ještě mimo mě. Ale všude v Londýně se už o olympiádě mluví, pořád je to v televizi. A taky se hodně mluví o dešti, poslední tři měsíce v Anglii propršely - poslední měsíc prší stále,“ vzpomínala s tím, že ale velká nebyla.

A jak viděla sobotní porážku od Britky Goldie Sayersové (66,17). "Necítila jsem se úplně dobře, ale počítala jsem, že tam nebudu zářit. Chybělo hodně soupeřek, to taky hrálo roli. Nemohla jsem se dostat do závodního tempa, bylo to takové upracované. Ale proč z toho dělat drama, když to je normální závod před olympiádou. To důležitější je za dva týdny. Hlavně, že jsem zůstala zdravá, teď je potřeba to doladit," vykládala atletka, která hodila 64,19 metru.

Nyní se chystá na závěr přípravy. "Čeká mě závěrečná makačka, ze které budu těžit do konce sezony. A je potřeba trochu doladit technické nedostatky," plánuje. "Ale ono to může přijít až na tom důležitém závodě. Šetřím si to až na olympiádu," uvedla.

Pozor si musí dát hlavně na achillovky, s nimiž měla už v minulosti potíže a teď se ozvaly v Londýně. "Na ně si musím dávat velký pozor. Hlavně vydržet dva týdny, abych mohla kvalitně odtrénovat. Asi bude zapotřebí malinko přidat na rehabilitaci, teď jsem to trochu flákala," přiznala. Schová se do Nymburka, kde bude mít dobré zázemí. "Chci si tam odpočinout i od lidí a ladit na olympiádu. I psychicky," řekla.

Proměnlivé britské počasí, při němž propršel i sobotní závod, jí nevadí. "Ale může být větší déšť a úplně znehodnotit závod. Kdyby lilo jako z konve, může oštěp vypadávat z ruky. Musím si připravit lepidlo na prsty, kdyby hodně pršelo, to je hodně důležitý," plánovala.

 

Soupeřky a jejich formu zatím neřeší. O mistryni světa Marii Abakumovové z Ruska nic neví. "Klasika, je někde schovaná, myslím, že se máme na co těšit," tuší Špotáková. Ví ale, že nesmí podcenit nikoho "To bude zásadní. Musím to vzít opravdu vážně. Musím počítat i s tím, že na zlato nemusí stačit 72 metrů," uvedla.

Do Londýna se tradičně chystá i její přítel Lukáš, maminka a bratr atletky. "Ti pojedou poprvé v životě na velký závod. Podobnou situaci jsem už zažila v Berlíně, nesmím to vnímat," řekla oštěpařka.

Související