Jako dítě Ryan Bailey přespával s matkou v autě na pláži, protože neměli jiné bydlení, teď se chystá na olympijské hry do Londýna. Třiadvacetiletý Američan byl třetí v národní kvalifikaci a zajistil si účast v běhu na 100 metrů.

Přespával v autě

Narodil se v Oregonu a žil pouze s matkou, která kvůli zdravotním problémům těžko hledala práci. Proto ve chvílích největší nouze čas od času přespávali v autě.

Jednou z největších matčiných cenností byla olympijská mince s vyrytým symbolem pěti kruhů. "Vždycky říkala: 'Tam jednou budeš'. Vždycky tomu věřila," vzpomínal Bailey, který bude ještě v pátek startovat na mítinku Diamantové ligy v Monaku.

"Je neuvěřitelné, že jsem tady. Nedávno jsem si pomyslel, že jsem na tom mohl být podobně jako pár mých kamarádů, sedět ve vězení, nebo být mrtvý..." řekl sprinter, který se rozhodl opustit gang poté, co jej v roce 2006 v autobuse pobodali členové konkurenční party. Opustit vlastní kumpány opět znamenalo rvačku a zranění, ale přečkal to a začal nový život.

Seriál: Historie olympiád

V Londýně se olympiáda konala v roce 1948 - před čtyřiašedesáti lety. Rokem 1948 jsme také zahájili olympijský seriál IHNED. V něm přibližujeme zapomenuté i legendární příběhy českých, respektive československých olympijských medailí i velké okamžiky zahraničních olympioniků.
Olympijský speciál plný příběhů z minulého století stejně jako zpravodajství z letošního Londýna naleznete na IHNED.cz nebo ve speciálu oh.ihned.cz
 
Přečtěte si také:
Československé gymnastky v Londýně 1948: Nejsmutnější olympijské zlato
nebo
Emil Zátopek vyhrál v roce 1952 závod století, říkali mu česká lokomotiva

Nejdřív fotbal a desetiboj

Měří téměř dva metry, a proto hrál americký fotbal. K atletice se dostal, když se u tabule s výsledky školních rekordů v bězích chvástal, jak by je snadno překonal.

V tu chvíli šel kolem školní atletický trenér John Parks a navrhl mu, ať to zkusí a připojí se ke školnímu týmu, Bailey souhlasil, jen aby měl pokoj, a dlouho se na dráze neukázal. Až si jednou přišel oběhnout zahřívací kolečko před posilovacím tréninkem. Parks bez jeho vědomí zapnul stopky a naměřil mu čas 51 vteřin.

Bailey ale začínal s desetibojem, protože před příchodem Usaina Bolta se nevěřilo, že sprinter může být takhle vysoký. Kariéru sprintera specialisty začal smolně – na prvním mítinku běžel v tretrách o dvě čísla menších a zlomil si palec. Jeho úspěch na americké kvalifikaci, kde zaběhl čas 0,93, překvapil, ale Bailey tvrdí, že o svém úspěchu nepochyboval.

Související