Světová rekordmanka Barbora Špotáková na to půjde už v 10 hodin, v první kvalifikační skupině. Z velkých soutěží vozí medaile pravidelně, ale ta nejcennější jí od Pekingu uniká. Naposledy české oštěpařce loni na MS v Tegu oplatila olympijskou prohru Ruska Maria Abakumovová.

Letos sice česká reprezentantka vede pořadí Diamantové ligy, pokaždé byla na stupních vítězů, ale vyhrála ze čtyř pokusů jen v Římě. Světovým tabulkám vévodí Viljoenová z JAR a mezi favoritky je nutné počítat i zkušenou Němku Obergföllovou a domácí Sayersovou, která tady v červenci vyhrála olympijskou generálku.

Prvním cílem je splnění limitu pro čtvrteční finále - hodit 62 metrů by pro Špotákovou nemělo být problémem. Spolu s ní jde do kvalifikace i Jarmila Klimešová, zatímco Lucie Škrobáková poběží semifinále na 100 metrů překážek.

Basketbalistky by po pátém místě z Atén a sedmém z Pekingu rády překročily práh čtvrtfinále. V cestě jim však stojí Francouzky, které v Londýně ještě neprohrály. Hovoří pro ně i vzájemná bilance - vyhrály totiž všech pět zápasů s českým týmem, mimo jiné i loni v boji o bronz na mistrovství Evropy. Svěřenkyně trenéra Lubora Blažka si však připomínají svou senzační výhru nad Austrálií ve čtvrtfinále mistrovství světa v Karlových Varech a chtějí se pokusit o něco podobného.

David Vála je na hrách už potřetí a na olympijskou žíněnku se vrací po osmi letech. V Sydney, ani v Aténách nepostoupil z kvalifikace, mezitím přešel do nižší hmotnostní kategorie do 96 kilogramů. Vzpěrač Jiří Orság je naopak v nejtěžší kategorii a páté místo na letošním mistrovství Evropy ho vyneslo do elitní skupiny A. Favority jsou však obhájce zlata Němec Steiner a ruský mistr Evropy Albegov.

 

Na kanálu v Eton Dorney už vystřídali veslaře rychlostní kanoisté a v úterý budou ve hře i obě české posádky. Relativně snazší pozici má čtyřkajak, neboť z deseti přihlášených lodí pojede osm finále. Deblkanoisté Filip Dvořák a Jaroslav Radoň, jimž loni na mistrovství světa jen těsně utekla medaile, mají soupeřů třináct.

Svůj závod mají v úterý triatlonisté Jan Čelůstka a Přemysl Švarc, kteří rozhodně nepatří k favoritům. Stejně jako dráhový cyklista Denis Špička v keirinu, v níž v Pekingu skončil třináctý.

Čeští olympionici v úterním programu her:

Rychlostní kanoistika
10:30, K4 muži 1000 m - kvalifikace (ČR), 11:47 semifinále
10:46, C2 muži 1000 m - kvalifikace (Radoň, Dvořák), 11:55 semifinále

Atletika
11:00, oštěp ženy - kvalifikace (Špotáková, Klimešová)
12:50, 200 m muži - rozběhy (Maslák)
20:15
, 100 m překážek ženy - semifinále (Škrobáková), 22:15 finále

Dráhová cyklistika
11:00, keirin muži - 1. kolo (Špička), 17:34 2. kolo, 18:50 finále

Triatlon
12:30, muži (Čelůstka, Švarc)

Zápas - řecko-římský styl:
14:00, do 96 kg muži (Vála)

Vzpírání
20:00, nad 105 kg muži (Orság)

Basketbal - čtvrtfinále
23:15, Francie - ČR

Související