"Zatím je to až moc pohoda," řekla Špotáková po kvalifikaci oštěpu a při rozhovorech rozdávala úsměvy. Při závodech ale podle svých slov vždycky zestárne o pět let. "A to už bych byla hrozně stará, a to nechci. Chtěla bych fakt pohodu a o to se musím zapříčinit sama."

Na světovou rekordmanku přichází nervozita vždy ve svolavatelně před nástupem oštěpařek na plochu stadionu.

"Na to si musím dát pozor. Je nejhorší se vyzávodit hodinu před závodem," řekla Špotáková a prozradila, jak se s nervozitou vyrovnává. "Budu si zpívat, pobrukovat," řekla nadšená fanynka skupiny Tři sestry.

Kvalifikaci Špotáková vyhrála pokusem dlouhým 66,19 metru a pak do kamery ukázala krátké gesto. Udělala kolečko z palce a ukazováčku a podívala se skrz jako do kukátka. "Slíbila jsem, že něco udělám, a tohle mě spontánně napadlo," řekla.

Železný tak nadšený nebyl

Vzápětí došla k tribuně za svým trenérem Janem Železným. Od trojnásobného olympijského vítěze uslyšela výtku k technice. "No to ale nebyl dobrý hod," káral Železný a Špotáková s ním souhlasila. "On na to, že je to dobře, protože kdybych hodila líp, mohla to být devítka (69 metrů). To by měl být můj cíl ve finále."

Jako obvykle Špotáková odhodila oštěp asi metr před čárou. "To je můj styl, já to tak mám, té čáry se bojím, tak radši odhazuju dál. Nechám si stejný rozběh, ale můžu se víc rozběhnout, mám zatím kam tlačit," plánovala před finále. Netradiční je, že za čárou není hned travnatý povrch, ale ještě pokračuje tartan. "To je docela dobré, mám pocit, že musím hodit dál, což se mi líbí," řekla mistryně světa z Ósaky.

Na Olympijském stadionu už si Špotáková našla i bod, na který kouká při rozběhu k pokusu. "Je nízko, je to taková výrazná bílá lišta pod obrazovkou," řekla.

Přijedou Bára Ultras

Do začátku finále (čtvrtek 22:00 SELČ) má Špotáková více než osmačtyřicet hodin času. Plánovala, že se setká s přítelem Lukášem. "Budu u něj mimo vesnici, půjdeme do města, abych nebyla pořád v atmosféře závodění," řekla Špotáková. Lehce se projde, protáhne, trošku zaposiluje, zaběhá, aby udržela svaly aktivní. "Myslím že ani lehčí trénink nebude. Jen si tak ťuk ťuk vyběhnu schodiště, to mi stačí."

Na finále přijede její fanklub "Bára Ultras" a také celá rodina. "Mamka, táta, bratr, takže první krok jsem zvládla, nejedou zbytečně," řekla po kvalifikaci.

Den před kvalifikací se Špotáková potkala s největší sokyní Marií Abakumovovou z Ruska. Atmosféra mezi nimi byla podle české hvězdy ještě uvolněná. "Byla strašně příjemná, smála se. Žádnou rivalitu velkou zatím nevidím," řekla Špotáková.

Související