V roce 2013 se Barbora Špotáková na atletických závodech neobjeví. S přítelem Lukášem Novotným očekává narození dítěte příští rok v létě, a proto si dá pauzu. Vrátit se k atletice plánuje jednatřicetiletá závodnice v roce 2014.

Vrcholem příštího roku je mistrovství světa v Moskvě. „Upřímně řečeno, po dvou zlatých olympijských medailích mně zatím k účasti na tomto šampionátu chybí potřebný motiv,“ řekla Špotáková před pár dny při vyhlašování ankety Sportovec roku, kterou vyhrála pošesté.

Jednatřicetiletá Špotáková měla o svých dlouhodobých plánech jasno už dřív. Už před několika lety poprvé vyslovila myšlenku, že by ráda v Londýně obhájila olympijské vítězství, pak založila rodinu a začala stavět dům. Po letošním druhém olympijském triumfu tento úmysl potvrdila a od té doby čelila stále častějším dotazům na svou budoucnost. "Přáli jsme si to, nechali jsme tomu volný průběh a zadařilo se to," řekla dnes na mimořádném setkání s novináři.

I přes těhotenství zůstane její podzimní program stejný jako v minulých letech. Ani po olympiádě nepřestala úplně sportovat, chystá se na dovolenou v maďarských lázních a v teple Kanárských ostrovů, bude běhat v pražské Hvězdě, čeká ji soustředění ve Špindlerově Mlýně a pak opět na Kanárských ostrovech. A na závěr přijde na řadu prosincové vyhlášení Sportovce roku, jehož je také jednou z favoritek.

Až potom prý začne odpočívat. "Doktor mi řekl, že můžu stále sportovat, jsem pořád v práci," řekla Špotáková. "Je ale jasné, že o tom tréninkovém programu se budu dohadovat s doktory i trenérem," pokračovala svěřenkyně Jana Železného. A věří, že se jednou vrátí na původní výkonnostní úroveň. "Ale budu muset zamakat," uznala.

Špotáková měla letos mimořádný rok. Na olympijských hrách v Londýně obhájila zlato z Pekingu, navíc v sezoně jasně ovládla pořadí Diamantové ligy. Při příležitosti 28. října jí prezident České republiky Václav Klaus vyznamenal Medailí Za zásluhy.

Hlavní motivací k návratu mají být olympijské hry v Riu 2016. V roce 2014 se uskuteční i mistrovství Evropy, které Špotáková ještě nevyhrála.

Související