Atletika chce tvrdší tresty za používání podpůrných ale zakázaných látek. Na kongresu Mezinárodní atletické federace IAAF v Moskvě účastníci doporučili, aby se světová antidopingová agentura WADA vrátila ke čtyřletému postihu za první doping a zanesla ho do chystaného kodexu, který začne platit od roku 2015.

V roce 1995 se většina mezinárodních sportovních svazů shodla na dvouletém zákazu startů za první prohřešek, s čímž však mnozí atleti nesouhlasili. "Museli jsme to tehdy udělat, ale zjistili jsme, že dvouletý zákaz není v našem sportu dostatečným postihem. Raději bychom zavedli doživotní tresty, čtyři roky jsou kompromisním řešením," uvedl bývalý mistr světa Frankie Fredericks.

Někteří delegáti kongresu se vyslovili pro to, aby IAAF přikročila ke zpřísnění trestu za první dopingové provinění i v případě, že ostatní sporty budou proti.

Gaye kvůli dopingu opouští sponzor a jeho soupeř uvažuje, o kolik mohl přijít peněz - čtěte ZDE

Vedení světové atletiky dovedla ke změně postoje nedávná série dopingových afér zejména mezi sprinterskými hvězdami, která vyšla najevo krátce před mistrovstvím světa v Moskvě. Dvouletý trest většinou znamená, že dopingový hříšník nemusí vynechat olympijské hry.