Úctyhodnou řadu trofejí má na svém kontě za letošní sezonu Zuzana Hejnová. Teď je česká překážkářka jen krůček od završení zlatého roku, figuruje totiž ve tříčlenné nominaci na titul nejlepší atletky světa za rok 2013. Letos neporažená mistryně světa na 400 metrů překážek se do finálového výběru dostala spolu s favorizovanou jamajskou sprinterkou Shally-Ann Fraserovou-Pryceovou a novozélandskou koulařkou Valerií Adamsovou.

Už v říjnu byla Hejnová vyhlášena nejlepší evropskou atletkou a nyní má možnost stát se první českou ženou, která získá světové ocenění IAAF. Anketu dosud z českých sportovců vyhrál pouze fenomenální oštěpař Jan Železný v roce 2000.

Zařazení do hvězdné společnosti si česká vítězka Diamantové ligy váží. "Samozřejmě mám velkou radost, taková pozvánka, to se počítá, je to další z moha ocenění za tu skvělou sezonu," řekla Hejnová, která je takřka jistou vítězkou sobotního vyhlášení o českého Atleta roku.

Za favoritku ankety IAAF je ale všeobecně považována Fraserová-Pryceová, která na mistrovství světa v Moskvě vybojovala zlaté medaile ze závodů na 100, 200 a 4 x 100 metrů. Adamsová získala v Moskvě čtvrtý titul za sebou a aktuálně drží sérii 42 vítězných startů.

"Valerii Adamsovou mám ráda, fandím jí, ale sprint je přece jen výš, takže jako vítězku bych dala Shally-Ann," uvedla Hejnová, která v anketě o nejlepšího evropského atleta roku hlasovala pro sebe, ale nyní realisticky ví, že favoritkou je Jamajčanka.

Jméno nástupkyně americké sprinterky Allyson Felixové bude oznámeno 16. listopadu na galavečeru v Monaku, o vítězce rozhodne Rada IAAF. Mezi muži se o ocenění ucházejí loňský držitel a čtyřnásobný vítěz ankety Usain Bolt z Jamajky, ukrajinský výškař Bohdan Bondarenko a britský vytrvalec Mo Farah.