Operace se povedla, pacientka se zotavuje. Tak by se dala popsat současná situace atletické královny Zuzany Hejnové. Mistryně světa v běhu na 400 metrů překážek se v pondělí odpoledne podrobila operaci zlomené nártní kosti a po zákroku se cítí dobře. Rekonvalescence by měla trvat podle lékařů tři měsíce.

Nejlepší česká sportovkyně loňského roku se zranila v sobotu na tréninku a vynechá halovou sezonu. O operaci prasklé kosti následně rozhodli lékaři v pražské nemocnici v Motole.

Zuzana Hejnová

Narozena: 19.12. 1986, Liberec
Národnost: česká
Výška a váha: 173 cm, 61 kg
Disciplína: 400 m překážek
Největší úspěchy: mistryně světa (2013), 3. místo na olympijských hrách (2012), 3. místo na mistrovství Evropy (2012), mistryně světa do 17 let (2003)

"Byla provedena osteosyntéza speciální dlahou," cituje tisková zpráva Českého atletického svazu Vojtěcha Havlase, zástupce přednosty kliniky, který Hejnovou operoval. Osteosyntéza je spojení kostí kovovými implantáty tak, že je umožněn volný pohyb přilehlých kloubů a umožňuje tak částečnou pohyblivost.

"Operace se zdařila, Zuzaně byla implementována speciální dlaha, kterou se kost zafixovala. Nyní budeme čekat, až opadne otok, k čemuž by mělo dojít během pár dní. Následovat bude rekonvalescence, zařazena bude elektroléčba a další fyzioterapeutické metody," uvedl Havlas.

Tříměsíční rehabilitace připraví Hejnovou o zimní sezonu, ale tu letní by ohrozit neměla. "Kromě aktivní rehabilitace podstoupím po dohodě s profesorem Pavlem Kolářem léčbu kalcitoninem, která mi umožní lepší hojení a podpoří kosti," prohlásila Hejnová.

Operaci prožívala nejlepší evropská atletka minulého roku bez většího stresu. "Věděla jsem, že jsem v těch nejlepších rukou, s panem doktorem Havlasem se znám osobně, takže to bylo i příjemné, že člověk viděl nějaký známý obličej. Věřila jsem jim," uvedla Hejnová. Obavy měla pouze z narkózy. "Ale po operaci jsem se cítila dobře, vše v pohodě."

Noha ji trochu bolí, ale můžu hýbat prsty i kotníkem. "Teď nebudu moct na nohu čtyři týdny došlapovat, ale až se zhojí jizva, což bude přibližně za dva týdny, budu moct už například i plavat a trochu cvičit," přiblížila své další plány.

Halová sezona je ztracená, to Zuzanu mrzí

Je zklamaná, že přišla o halovou sezonu, v níž si měla odbýt i premiéru na trati 800 metrů. "Byla jsem na tom dobře a těšila jsem se. Myslím, že i slíbenou osmistovku bych běžela dobře. Mrzí mě to, ale léto je určitě přednější," uvedla sedmadvacetiletá překážkářka.

Pomáhá jí přítel Honza i nejbližší okolí. "Honza se o mě stará, obskakuje mě, sama si teď nedojdu pořádně ani pro čaj. Všichni mi drží palce, trenér se skupinou, stejně tak rodina, spoustu známých i fanoušků. Všichni mi věří, že se brzy vrátím a ukážu, co ve mně je," prohlásila.

Loni Hejnová vyhrála všech 13 závodů. Stala se mistryní světa a celkovou vítězkou Diamantové ligy, český rekord vylepšila až na 52,83 sekundy.

Související