Skupina společností na výrobu firemních softwarů Solitea, většinově vlastněná fondem Sandberg Capital expartnera J&T Martina Fedora, kupuje slovinskou jedničku v oboru – SAOP. Ta kromě Slovinska působí ještě v Chorvatsku, Srbsku a Turecku. Vedle expanze na jih Evropy stojí za akvizicí sta procent slovinské firmy také úmysl získat softwarové řešení pro elektronickou evidenci tržeb (EET).

SAOP ho vyvinul v souvislosti s lednovým zavedením EET ve Slovinsku. Solitea by tak software mohla převzít a upravit na české podmínky. Cenu transakce odmítly firmy komentovat, její výše se ale odhaduje na 300 až 400 milionů korun. Za poslední dva měsíce jde už o druhou akvizici této IT skupiny v řadě. Letos v únoru holding koupil příbramskou IT společnost J.K.R.

Solitea dnes čítá 15 společností na vývoj firemních softwarů a účetních systémů, vedle Česka a Slovenska působí ještě v Rakousku a nově také ve Slovinsku. Celkové tržby holdingu včetně započtené akvizice přesahují 900 milionů korun. Fedorův Sandberg Capital, který v Solitee drží 67 procent akcií, se může pyšnit jměním dosahujícím 100 milionů eur (2,7 miliardy korun), s jehož pomocí chce skupina dále nakupovat v tuzemsku, ale také v Německu.

Trénink na EET

"SAOP představuje nejvyšší akvizici Solitey v historii skupiny. Jde o vysoce ziskovou firmu, která velmi dobře funguje po manažerské stránce," říká šéf IT holdingu Martin Cígler, který v něm drží 25 procent akcií. "Vedle zisku nových trhů pro nás akvizice znamená také zisk nového know-how. Jedním z produktů SAOP je také pokladní systém Saopnet POS pro slovinskou verzi evidence tržeb, který bychom mohli využít i v České republice," říká dále Cígler. Podle něj už sice Solitea pro české EET, které má být spuštěno letos v prosinci, vyvinula vlastní řešení, teď by ale mohla využít čerstvých slovinských zkušeností.

IT firma z Balkánu byla založena už v roce 1987. Loni dosáhla konsolidovaných výnosů ve výši 176 milionů korun. Provozní zisk pak činil 35 milionů korun. Vlajkovou lodí SAOP je systém na plánování podnikových zdrojů (ERP) s názvem iCenter sloužící 17 tisícům zákazníků z korporátní i státní sféry. Vedle toho má firma ještě vlastní účetní software miniMAX, který oproti jiným konkurenčním řešením funguje v cloudu, a již zmiňovaný pokladní Saopnet POS.

"Soliteu vnímáme jako strategického investora, který je schopen nám pomoci v rychlejším rozvoji naší společnosti a v pronikání našich cloudových řešení na další evropské trhy," uvádí jednatelka SAOP Sonja Šinigojová.

Stejně jako u ostatních firem holdingu zůstane SAOP původní značka a současný management. "Spolupráci zaměříme zejména na vývoj nových řešení a služeb a nastavení společného přístupu k zákazníkům," doplňuje místopředseda představenstva Solitey Michal Rybovič. V současnosti nabízejí firmy holdingu Solitea celkem šest ERP systémů v Česku a další tři v Rakousku a Slovinsku. Postupně chce ale holding svá řešení integrovat a vystupovat pouze pod společnou značkou.

"Za jak dlouho poneseme jen značku Solitey, zatím nedokážu říct. Našim cílem je v oblasti ERP systémů přijít na trh s jedním velkým cloudovým řešením. Nebude to ale žádný rychlý proces. Taková změna může trvat třeba pět let," upřesňuje šéf Cígler. Podnikové systémy se na tržbách skupiny s bezmála 570 miliony korun podílejí celkem 63 procenty.

"Chceme do Německa"

Na roztříštěném českém trhu firemních softwarů, na němž operují desítky drobných společností, patří Solitee druhá až třetí příčka. Dominantní německá firma SAP drží z hlediska tržeb až polovinu trhu, hlavním konkurentem holdingu je Asseco Solutions. Právě s ním se Solitea pere o druhou až třetí pozici.

Skupina, která vznikla v roce 2014 z brněnských firem Cígler Software, Vema nebo Aquasoft, ve svém portfoliu pokrývá produkty pro malé, střední a velké firmy operující hlavně na českém trhu. Naopak vedoucí SAP obsluhuje hlavně velké exportní hráče nebo dceřiné společnosti zahraničních firem.

Podle Cíglera se teď nákupní apetit Solitey obrátí z Balkánu na Západ. Vedle plánů na koupi dalšího z menších českých konkurentů a konsolidace postavení na domácím trhu se Solitea tlačí hlavně do Německa. Tam zatím působí přes svou rakouskou dceru JET ERP.

"Do Německa určitě chceme vstoupit. Na jednu stranu můžeme nabídnout kvalitní produkty, na druhou stranu je třeba říct, že německý trh je vysoce konkurenční a drahý. Přijít na něj s ryze českým softwarem by bylo cestou, jak účinně promrhat peníze," myslí si Cígler.

Manažer si dále myslí, že česká firma v Německu nemůže uspět se sebelepším produktem. "Jediná cesta k úspěchu znamená akvizici nějaké tamější zavedené firmy s vlastním softwarovým řešením, které pak můžeme v rámci skupiny inovovat," dodává. Jestli už s některou z německých společností jedná, ale komentovat nechce.

Zatímco doposud z českých výrobců firemního softwaru nakupovala hlavně Solitea, konkurenční Asseco Solutions se na akvizice chystá v dohledné době. Od prvního dubna firma zavedla novou pozici ředitele firemního rozvoje. Obsadil ji dosavadní šéf partnerské sítě jejího vlajkového produktu Helios Martin Kršňák. Ten se má starat právě o akviziční politiku Asseca.

"Akvizice jsou pro nás především příležitostí spojit know-how ze světa ERP se znalostmi a zkušenostmi dalších IT oborů a vytvořit nové produkty a služby. Takové spojení nám následně může dát příležitost získávat nové zákazníky, říká šéf Asseco Solutions Jiří Hub. Kam nové akvizice budou směřovat a kdy budou realizovány, ovšem Hub zatím specifikovat nechce.

"Nemusí nutně jít jenom o Českou republiku," dodává ředitel IT firmy, která s tržbami ve výši 451 milionů dosahuje sice jen poloviční velikosti Solitey, zato se ale může pyšnit silným postavením své matky. Tou je polský IT gigant Asseco Poland, jehož akcie se obchodují na burzách ve Varšavě, Tel Avivu i New Yorku.