Klára Starková, jedna z nejvýše postavených českých manažerek v mezinárodním byznyse, odešla po devíti letech z vedení středoevropské divize pojišťovny Generali. Starková zastávala funkci provozní ředitelky (Chief Operations Officer) a odešla z firmy k 1. srpnu.

Odchod manažerky podle informací HN souvisí se zrušením pozice ve výkonném výboru. To může být důsledkem přizpůsobení organizační struktuře celé skupiny Generali a také tlaku na snižování nákladů. Oblasti, které Starková měla na starosti, jako IT, klientský servis, podpůrné činnosti a nákup, už nebudou soustředěny pod jednoho manažera ve výkonném orgánu, ale budou rozděleny mezi jednotlivé členy. Tiskový mluvčí Generali CEE Holding Josef Hlinka zatím nebyl dostupný, aby se k důvodům změn vyjádřil.

Starková se v anketě Hospodářských novin Top ženy Česka, vyhlášené v lednu, umístila mezi pěti nejvýše postavenými ženami českého byznysu. V divizi Generali CEE Holding, ve které Starková byla nejvýše postavenou ženou, sdružila italská pojišťovací skupina svůj byznys v 10 východoevropských zemích – od Polska až po Balkán. 

Generali se potýká s tím, co komplikuje hospodaření i ostatním evropským pojišťovacím skupinám: nízké úrokové sazby a výkyvy akciových trhů, které snižují výnosy z investic. Philippe Donnet, který v březnu nahradil svého předchůdce Maria Greca na pozici výkonného ředitele mateřské skupiny, se chce soustředit na retailový byznys a na snižování nákladů.

Vyhlášení výsledků Nejlepší banka 2014 a Nejlepší pojišťovna 2014. Na snímku vyhlášení kategorie Klientsky nejpřívětivější neživotní pojišťovna 2014.  Marie Kovářová (Česká pojišťovna)Marie Kovářová
Foto: Archiv HN - Jiří Koťátko

V tomto období dochází také ke změnám v představenstvu České pojišťovny, která je nejvýznamnější součástí Generali CEE Holdingu. Z vedení odešla minulý měsíc provozní ředitelka Marie Kovářová. Jde o sestru Starkové.

Tisková mluvčí České pojišťovny Ivana Buriánková řekla HN, že Kovářová odešla ke konci srpna a bylo to její rozhodnutí. Největší tuzemská pojišťovna zatím nástupce za Kovářovou neoznámila a představenstvo pojišťovny má nyní jen čtyři členy.

Starková přišla do skupiny Generali-Česká pojišťovna v roce 2007 z postu partnerky v mezinárodní poradenské firmě McKinsey. Mezi lidmi z byznysu se tehdy hovořilo o jednom z nejdůležitějších manažerských přestupů roku. V prestižní poradenské firmě se 11 let věnovala bankovnictví a pojišťovnictví a spolupracovala i na projektech pro finanční skupinu PPF, vlastněnou nejbohatším Čechem Petrem Kellnerem. Tak se nakonec dostala do společného podniku PPF s italskou pojišťovnou.

Ve společném podniku PPF a Generali Starková nejprve pomáhala budovat systém na řízení lidských zdrojů, odměňování manažerů nebo na sdílení know-how napříč zeměmi skupiny. Po odchodu PPF z pojišťovacího byznysu, měla Starková na starosti mimo jiné modernizaci IT systémů ve všech 10 východoevropských pojišťovnách holdingu. Výsledkem byl letošní přesun datových center pro 13 tisíc uživatelů obou českých pojišťoven do Itálie. 

Odchod Starkové a Kovářové znamená opouštění pozic posledních členů managementu z dob, kdy majitelem pojištovny byla PPF.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Kovářová pracovala v České pojišťovně na významných pozicích od roku 2005, s výjimkou období, kdy v rámci Generali PPF Holdingu dostala na starost Rumunsko a stala se generální ředitelkou pojišťovny Generali Asigurari.

Podobně jako její sestra se pravidelně umisťovala v prestižní soutěži TOP 25 žen českého byznysu. 

Před svým příchodem na manažerské pozice do České pojišťovny pracovala, podobně jako její sestra, pro mezinárodní poradenskou firmu McKinsey, kde většinu času strávila v Německu při optimalizaci provozu průmyslových firem.  

Před přípravou pojišťovny na prodej italské Generali sáhla PPF i pro další posily z McKinsey, mimo jiné pro někdejšího generálního ředitele České pojišťovny Pavla Řeháka, který dnes stojí za společností Vigo Investments, jež vlastní Direct Pojišťovnu. 

Starková řekla letos na jaře v rozhovoru pro magazín Hospodářských novin 25 žen Česka, že na úspěšné kariéře obou sester má velkou zásluhu výchova rodičů – intelektuálů, kteří po roce 1968 za své postoje museli odejít z akademických zaměstnání. Otec stál u zrodu Technické univerzity v Liberci, v době normalizace pracoval jako řidič. Po roce 1989 se stal rektorem liberecké univerzity.

Související