Romští aktivisté, kteří jsou nespokojení s vysokou nezaměstnaností Romů, chtějí ještě v letošním roce navrhnout vládě založení romské zaměstnanecké agentury, jež by pomáhala zlepšit postavení romské menšiny na trhu práce. Nová agentura by podle jejich představ měla zahájit činnost již v příštím roce.
"Ministerstvu práce předložíme návrh projektu romské zaměstnanecké agentury, která by měla vyvíjet činnost v oblasti zaměstnanosti, odborné vzdělanosti a podnikání Romů. Nejpozději do konce příštího roku by měla být agentura založena," řekl dnes novinářům na přerovské mezinárodní romské konferenci o zaměstnanosti, odborném vzdělávání a podnikání tajemník Sdružení romských podnikatelů a soukromníků Aleš Baran.
Nová agentura by se podle Barana měla zaměřit na stavebnictví a ucházet se nejdříve o obecní zakázky. S postupem času by se mohla zapojit i do výběrových řízení regionálního a celostátního charakteru. Dodal, že s agenturou by měly spolupracovat také firmy, které se ucházejí o státní zakázky.
Zadavatel veřejných zakázek totiž může do podmínek soutěže dát zvláštní podmínky, díky kterým lze zvýšit zaměstnanost Romů. Firmy, které se o zakázky ucházejí, pro ně mají speciální programy.
Baran odhadl, že ve městech nemá práci kolem 80 procent Romů. V příměstských oblastech a na vesnicích nezaměstnanost Romů podle Barana dosahuje až 98 procent. "Jsou to však jen odhady, protože romská zaměstnanost či nezaměstnanost není nikde evidována," podotkl Baran.
(čtk)

Související