Provincie Mendoza leží v oblasti centrálních And na hranici Argentiny a Chile a „domorodci“ ji nenazvou jinak než Zemí slunce a dobrého vína. A mají pravdu.

     Díky vhodným klimatickým podmínkám nalezneme v této oblasti nejvyhlášenější argentinské vinice, které tvoří 80 % produkce vína celé země. Pěstují se zde jak ryze argentinské odrůdy, například Malbec, tak Evropany importované odrůdy, které není třeba jmenovat.  Po úmorné cestě klimatizovaným autobusem není nic lepšího, než  zajít si do útulné restaurace, dát si pravý argentinský steak a lahvinku lahodného nápoje. Už po první sklence mě začínají těžknout nohy a nálada je čím dál veselejší. Argentinské slunce má opravdu sílu a víno by se dalo se svými 13% alkoholu nazvat „extra strong“.

      Kromě dobrého vína a výborného steaku jsme zakusili i jinou argentinskou lahůdku. A zcela nedobrovolně. V hostelu jsme bydleli se dvěma slečnami. Bylo nám dost divné, že jdou spát už v osm večer, ale nějak jsme tomu nevěnovali pozornost. Jaké bylo překvapení, když o půl druhé v noci zazvonil budík, dámy vyskočily (za značného rachotu) a začaly se chystat ven. Až druhý den ráno jsme se dověděli, že místní diskotéky zvané „boliche“ začínají až ve dvě hodiny ráno a končí s východem slunce.

     Mendoza je velmi moderní a živé město. Pouze v hodinách odpolední siesty nenajdete na ulici ani nohu a všechny obchody a restaurace jsou zavřené. Navečer ale každý ožívá. Na největším náměstí Plaza Indipendencia se schází trhovci s uměleckými předměty a v parku začíná hrát nějaká kapela. Atmosféra je velmi uvolněná a příjemná a po městě chodí spousta mladých lidí ze všech koutů světa. Ani pozdě večer nemáme pocit strachu, lidé se tu k sobě chovají velmi hezky a přátelsky. Když nad tím přemýšlím, tak je Mendoza asi nejpohodovější město, které jsem kdy navštívila.

     Celá provincie je rájem pro všechny druhy aktivního odpočinku. Pokud Vás lákají extrémnější sporty, nabídne Vám vzrušující rafting na řekách Río Diamante a Río Mendoza. Horolezci mají možnost vystoupat téměř do sedmi tisíc metrů, nebo se věnovat lezení na všudypřítomných skalách. V zimě zde funguje i jediné lyžařské středisko Argentiny. Pokud ale nejste sportovně založeni, můžete navštívit řadu muzeí, které Vás seznámí s historií regionu.

     Město bylo nalezeno v předhůří v roce 1561 a pojmenováno po Chilském guvernérovi García Hurtado de Mendozovi. Směrem k Buenos Aires se začalo politicky orientovat až v osmnáctém století. Už v této době byla známá kvalita zdejšího vína a obchodníci se ho snažili všemožně prodávat. Region byl ale do jisté míry izolován od okolního světa až do roku 1884, kdy byla vybudována železnice, která zajistila větší prosperitu a rozvoj oblasti. Dnes je Mendoza druhou nejvyspělejší provincií Argentiny po Buenos Aires.