O stavbu reaktoru budoucnosti svádějí tvrdý boj Francie a Japonsko

Mezinárodní termojaderný experimentální reaktor (ITER) bude tvořit poslední předstupeň ke stavbě průmyslového rektoru, který by díky slučování jader lehkých prvků vyráběl energii doslova z vody. Z projektu se však stala krajně politická záležitost, jak nedávno ukázala schůzka sedmi zemí ve Washingtonu.
Zatímco Evropská unie, Rusko a Čína si přejí, aby reaktor stál ve Francii, Jižní Korea a Spojené státy prosazují Japonsko. Důvod? Američané nemohou Francouzům odpustit jejich odpor proti válce v Iráku.
Obě možné lokality, vybírané podle nejpřísnějších kritérií, mají své přednosti. Japonské středisko Rokašo-mura leží blízko přístavu, má stabilní podloží a nachází se poblíž americké vojenské základny. Středisko Cadarache v jihofrancouzské Provence už teď představuje nejrozsáhlejší komplex jaderného výzkumu v Evropě a má zkušenosti s provozem svého fúzního reaktoru Tore Supra.
Závěr? Čas běží, fosilních paliv na Zemi valem ubývá a konečné rozhodnutí se odkládá - podle francouzského zástupce na washingtonském setkání nejspíš na polovinu letošního února. Pokud by vše dál pokračovalo bez komplikací, už za deset let by mohl ITER při každém experimentu vyrábět 500 MW energie po dobu více než osmi minut. To se dosud nikdy nikde nepodařilo.