Pozice Pavla Žáka se zdála neotřesitelná

Dlouho se zdálo, že pozice likvidátora Fondu dětí a mládeže Pavla Žáka je neotřesitelná. Před třemi lety navzdory zákazu ministra financí prodal nakladatelství Mladá Fronta, loni na jaře kontroloři Ministerstva financí vypočítali dlouhý seznam přehmatů, jichž se dopustil. Žák přesto zůstal ve funkci až do prosince. Poslanci jej odvolali až ve chvíli, kdy vyšla najevo série podezřelých prodejů a do věci se musela pustit policie.
"Zatím probíhá prověřování a začíná se s prvotními výslechy. S největší pravděpodobností by se mohlo jednat o trestný čin porušování povinností při správě cizího majetku," upřesnil mluvčí pražských policistů Ladislav Bernášek.
Prosincové odvolání Žáka bylo zřejmě pouhým gestem, na konci roku by tak jako tak skončil, protože oficiálně zanikl i fond.
"Na pochybné hospodaření s majetkem jsme upozorňovali už před lety, nikoho to však netrápilo. Odvolání Žáka jsme navrhovali už v březnu 2003," uvedl komunistický poslanec Vladimír Koníček. Podporu našli u ODS, a to bylo málo. Žák, který spravoval miliardový státní majetek, se spoléhal na podporu lidovců a sociálních demokratů, kteří jej na post likvidátora instalovali.
"Já jsem jej považovala za slušného člověka. Když jsem na podzim zjistila, že není, bylo to pro mě obrovské zklamání. Teď už s ním musí mluvit jenom policie, žalobci a soudy," řekla lidovecká poslankyně Michaela Šojdrová, která se ve věcech fondu dlouhodobě angažuje.
Zatímco Šojdrová nakonec sama na Žáka podala trestní oznámení, u ČSSD to má exlikvidátor pořád dobré. "Vezmeme-li v úvahu všechny okolnosti a pokusíme-li se o objektivní hodnocení práce likvidátora, jsem přesvědčen, že převáží klady nad zápory. Poděkoval bych Pavlu Žákovi za jeho dosud vykonanou, často nelehkou práci," zastal se jej Radim Turek z ČSSD v době, kdy se už otevřeně mluvilo o podivných převodech a nesrovnalostech.
O Žákových čistých úmyslech je Turek přesvědčen ještě dnes. "Věřím tomu, že žádný zákon neporušil," prohlásil Turek. Když si vyslechl pár příkladů neprůhledných prodejů, dodal: "Já takové informace nemám. Ale můžu vám říct, že za mě ve fondu takový bordel nebyl." Totiž, Turek v minulém poslaneckém období šéfoval sněmovnímu podvýboru, který měl na fond dohlížet.
Sociální demokraté do vedení Fondu dětí a mládeže dosadili své lidi po vítězných volbách v roce 1998. Do čela fondu se postavil tehdejší radní České televize Petr Kučera, zástupce mu dělal vlivný člen Mladých sociálních demokratů Michal Šmarda.
A Pavel Žák, dlouholetý Kučerův známý, získal funkci ředitele dceřiné společnosti fondu AGM. Ve chvíli, kdy poslali poslanci fond do likvidace, role si prohodili. Kučera se stal šéfem AGM, Žák likvidátorem fondu.
Jak připomněl časopis Respekt, vysvětlení, proč politici nechali fond dlouho žít vlastním životem, nabízí pohled na majetek, který se za dobu likvidace přerozdělil. Nejvíce ho s ohledem na počet svých členů dostaly mládežnické odnože dvou nejsilnějších politických stran - Mladí sociální demokraté a Mladí konzervativci.