Španělské "sí" nezní tak silně

Očekávané mohutné španělské "sí" evropské ústavě se po včerejším referendu změnilo v nepříliš hlasité "ano".
I když podle prvních odhadů po uzavření volebních místností získala evropská ústavní smlouva podporu drtivé většiny hlasujících, zklamáním je nízká účast: 42,4 procent je ještě méně než v loňských volbách do Evropského parlamentu, kterých se zúčastnilo 45 procent ze 34 miliónů voličů.
Politici ještě na poslední chvíli vyzývali voliče, aby se dostavili k urnám. "Účast v hlasování a "ano" znamená otevřít bránu ještě více sjednocené a silnější Evropě," řekl podle agentury EFE včera ráno premiér José Luís Rodríguez Zapatero.
Příkladem šla i královská rodina. Král Juan Carlos a královna Sofia odvolili už krátce po deváté hodině, kdy se otevřely volební místnosti. Do oběda volily i obě princezny s rodinami a v jednu hlasoval za potlesku a skandování přítomných voličů v Madridu následník trůnu princ Felipe s manželkou.
"Evropa se dívá na Španělsko. Jděte hlasovat, toto je velmi důležitá událost v naší politické historii," vyzval voliče ráno i předseda Evropského parlamentu, socialista Josep Borell.
Opoziční Lidová strana se také masívně účastnila kampaně pro přijetí euroústavy, její politici však vládě vyčítali, že vehnala voliče do rozhodování příliš rychle, aby potvrdila proevropskou orientaci Španělska.
Španělé už ovšem v předvolebních průzkumech dávali najevo, že o evropské ústavě vědí málo. Jen deset procent jich dalo najevo alespoň částečnou znalost dokumentu. Většina jich ovšem byla pro přijetí, s tím, že přes čtyřicet procent voličů nebylo ještě týden před hlasováním rozhodnuto, zda vůbec půjde volit.
Členské státy EU se přitom dohodly, že Španělsko bude prvním státem, kde se ústava schválí v referendu, protože Španělé jsou tradičně silní stoupenci evropské integrace. Španělsko od svého vstupu do EU v roce 1986 získalo z evropských fondů kolem devadesáti miliard eur dotací.
Na mohutné španělské "ano" čekali zejména ve Francii, kde se politici obávají také výsledku hlasování, jež se má konat na přelomu května a června.
Pozitivní odezva se očekávala také v euroskeptických zemích jako je Británie, Dánsko, Polsko nebo Česko. Nejbližší následující referendum se bude konat 10. dubna v Portugalsku, měsíc poté v Nizozemsku.
Španělská policie se obávala, že referenda by mohli využít baskičtí separatisté k útoku. Ve čtvrtek policie odhalila jedno komando teroristické organizace ETA, které mělo ve Valencii připravenou nálož.
V pátek vybuchly dvě malé nálože před dvěma místními kancelářemi vládní socialistické strany, ale nikomu se nic nestalo. Včera bylo proto připraveno zasáhnout 106 tisíc policistů, ale hlasování se obešlo bez jediného incidentu.