Investice do tří největších českých bank se zahraničním vlastníkům vracejí rychleji, než očekávali ekonomové i finanční trhy. Díky miliardovým ziskům, které banky v posledních třech letech dosahují, připlynulo z Komerční banky, České spořitelny a z ČSOB většinovým majitelům na dividendách už celkem téměř 33 miliard korun.
Tento vývoj potvrdily i včera zveřejněné rekordní výsledky Komerční banky, která za rok 2004 vydělala 9,3 miliardy korun. Na dividendách jen loni přiteklo francouzskému majiteli - bance Société Générale - 4,6 miliardy korun. Francouzi v roce 2001 investovali do nákupu šedesátiprocentního podílu KB 40 miliard korun. Jeho hodnota se od té doby vyšplhala na 77 miliard a včetně získané dividendy se tak zdvojnásobila.

Odměna za riskování
Nejvíce na dividendách, přes 14,5 miliardy, inkasovala z Česka od ČSOB belgická skupina KBC. Zhruba 13 miliard získala z České spořitelny rakouská Erste Bank.
Podle tohoto nejkonzervativnějšího měřítka má ke splacení investice nejblíže Erste - ta svůj současný podíl 97,9 procenta na základním jmění zaplatila už téměř z jedné třetiny. Podle mluvčí spořitelny Kláry Gajduškové počítá se splacením celé investice do roku 2008. To je za šest let od doby, kdy Česká spořitelna začala dividendy rakouskému vlastníkovi vyplácet.
Rychle vidí zaplacení své investice z dividend i KBC.
"Nechci to malovat na růžovo, ale naše investice do ČSOB by se mohla vrátit už v roce 2009," řekl André Bergen, prezident belgické KBC Bank.
Z hlediska návratnosti investic měřených pouze výplatou dividend jde o velmi krátkou dobu. Ve střední a východní Evropě to však podle analytiků bývá obvyklé.
I tak se cena, kterou investoři zaplatili za státní podíly, může zdát zpětně nízká. Podle znalců však odpovídala tehdejšímu riziku vstoupit na neznámý, rychle se rozvíjející trh. "Když se riziková investice zdaří, má vysoký výnos," uvedl Tibor Bokor z Wood & Co.
Kromě vyplácených dividend je důležitým měřítkem návratnosti investic také příspěvek do zisku vlastníka. "Při čtyřicetiprocentním podílu spořitelny na zisku Erste Bank je tržní hodnota spořitelny zhruba 118 miliard korun," uvedl Bokor. "Zjednodušeně se dá říct, že investice se Erste Bank zhodnotila třikrát," dodal.

Co jim vydělává
Za miliardovými výdělky velkých českých bank stojí především růst půjček na bydlení a spotřebních úvěrů, které někdejší polostátní ústavy prakticky neposkytovaly.
Kromě toho zahraniční managementy prudce zvýšily ceny bankovních služeb - staly se až třetinovým zdrojem příjmů. V Česku jsou podle některých studií poplatky vyšší než v mnoha zemích EU.
K lepší kondici bank přispěl i dobrý vývoj českého hospodářství.
Situace v Maďarsku je podobná jako v Česku. Návratnost investic do bankovnictví odhadují experti na čtyři až pět let, pouze podle výplaty dividend je to o něco déle. "To platí pro existující zaběhlé banky. Pokud by šlo o investici na zelené louce, byla by návratnost pomalejší," uvedl Andras Zekany z maďarské pobočky ING Group.
Naproti tomu polské bankovnictví má za sebou odlišný vývoj. "Polské banky začaly vyplácet dividendy až za loňský a předloňský rok," říká analytik Rafal Benecki z varšavské ING. Pomalejší návratnost byla způsobena zejména problémy polské ekonomiky, které zasáhly i bankovní sektor.
KB potvrdila vysoký zisk, str. 16 Komentář, str. 8

050330-01 ()

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru