Prodej majoritního podílu státu v Českém Telecomu považují vládní politici za tak dobře načasovaný a rozjetý, že i přes nejistý osud Grossova kabinetu od něj nechtějí ustoupit.
Premiér Stanislav Gross včera připustil, že vláda o dokončení privatizace nejspíš rozhodne v příštím týdnu, tedy až po hlasování Poslanecké sněmovny o vyslovení nedůvěry vládě. O důvěře se má hlasovat v pátek.
Včera podali závazné nabídky všichni čtyři zájemci o firmu.

Vláda na prodeji trvá
Pokud bude vláda o Telecomu rozhodovat v příštím týdnu, dodrží původně stanovený harmonogram. Ještě minulý týden přitom Gross tvrdil, že je potřeba privatizaci urychlit.
Ministři vládní koalice v případě, že zájemci o Český Telecom nabídnou dobrou cenu, nevidí důvod k tomu, aby se prodej odložil či zastavil. "Pokud by nabídnutá cena byla nízká, tak by můj úřad privatizaci nepodpořil. O demisi vlády přitom neuvažuji. Pokud by k ní ale došlo, tak by se kabinet musel o dalším postupu poradit. Já bych pak jeho rozhodování v takové věci, jako je privatizace Telecomu, asi moc nepodporoval," řekl šéf resortu financí Bohuslav Sobotka. Podobný názor mají i vicepremiéři Martin Jahn a Zdeněk Škromach.
Opoziční ODS naopak začala tvrdit, že na privatizaci Telecomu by měla existovat širší politická shoda. ODS na rozdíl od vlády preferuje prodej firmy přes kapitálový trh. Vláda má tuto variantu v záloze jen pro případ, že přímý prodej by nevynesl dost peněz.
Vláda - v souladu s odhady ekonomů - očekává, že za majoritu v Telecomu může získat více než sedmdesát miliard korun. Tyto peníze nutně potřebuje pro státní fondy dopravy a bydlení. Cena je rozhodujícím kritériem tendru.
Cena kolem třiasedmdesáti miliard korun by odpovídala 444 korunám na akcii. To je zhruba třicet korun nad včerejším závěrečným kursem na pražské burze.

Zájemci odevzdali nabídky
Závazné nabídky na koupi státního podílu v Telecomu včera podali všichni čtyři zájemci, kteří prováděli v Telecomu hloubkovou kontrolu. Zájem tak potvrdily Belgacom, Swisscom, Telefónica i konsorcium soukromých fondů Blackstone/CVC/Providence a France Télécomu.
Zájemci o Telecom včera ode-vzdávali dvě obálky - v první stvrzovali svůj zájem o koupi. Druhou obálku s nabídnutou cenou otevře vládní privatizační komise dnes večer. Během včerejšího odpoledne uchazeči ještě mohli odstranit případné formální nedostatky "závazné přihlášky" do privatizace.
Obsah nabídek nechtěl včera upřesnit ani jeden ze zájemců o Telecom. S komentáři chtějí vyčkat do doby, kdy privatizační komise sestaví pořadí uchazečů a doporučí vládě vítěze tendru.
Soutěž nemá podle ekonomů jasného favorita, nejméně šancí však analytici dávají Belgacomu. U Telefóniky a France Télécomu zase upozorňují na vyšší zadluženost firem. Švýcarský Swisscom podle nich bude více než ostatní tři zájemci konzervativní při stanovování ceny za majoritu v Telecomu.
Švýcaři předběžně nabídli za Telecom 60,9 miliardy korun, uskupení Blackstone/CVC/Providence 67,5 miliardy, Belgacom 68,3 miliardy a Telefónica 69 miliard. Nejvíce nabízela finanční skupina PPF, ta však z tendru odstoupila.
Zájemci spolupracují s Vodafone, str. 16

Příloha

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru