Experti: Cena benzínu poroste

Ceny pohonných hmot na domácím trhu, ale i v okolních zemích míří vzhůru. Jak včera sdělila společnost Webfarm, litr Naturalu 95 se prodává za průměrnou cenu 25,30 koruny, o třicet haléřů více než v pondělí 21. března.
Dosavadní cena je stále nižší, než činil průměr loňského března (25,74 koruny). Otázka zní, do jaké míry se může opakovat loňský vývoj, kdy nejvíce prodávaný benzín Natural 95 během března až června v průměru podražil o více než dvě koruny na 27,80 koruny.
"Předpovídat cenový vývoj na trhu pohonných hmot je mimořádně obtížné," podotkl hlavní ekonom české pobočky Citibank Radek Malý. Důvod? Předpověď zahrnuje minimálně tři důležité proměnné - cenu ropy, kurs koruny vůči americkému dolaru a vývoj marží prodejců. Malý nicméně soudí, že pohonné hmoty by mohly ve srovnání s dosavadní úrovní podražit ještě o pět až šest procent. "U Naturalu by ale růst neměl přesáhnout dvě koruny," domnívá se Malý.
Průměrná cena Naturalu 95 na tuzemském trhu by se tak měla pohybovat kolem osmadvaceti korun. Přibližně na této úrovni ji vidí také šéf Společenství čerpacích stanic Ivan Indráček.
Rychlejší vzestup ceny bude - stejně jako loni - brzdit konkurenční boj mezi distributory. "Musíme počítat i s rostoucím tlakem laciných čerpacích stanic hypermarketů, které nejsou na výdělku z benzínu závislé," uvedl Indráček.
Analytik firmy Cyrrus Jan Procházka tvrdí, že je "velký pesimista" a průměrnou cenu ropy na světovém trhu letos vidí kolem padesáti dolarů za barel. Navíc bude podle něj posilovat americký dolar, což bude tlačit tuzemskou cenu pohonných hmot nahoru. "Nicméně se domnívám, že přes třicet korun za Natural se letos nedostaneme," řekl Procházka.
Postupné zdražování pohonných hmot je znát v celé Evropě, vyplývá z mezinárodního cenového srovnání. Například v Rakousku Natural proti loňskému březnu zdražil asi o šest procent.
Loňskou cenovou "explozi" na ropném trhu nepředpovídal nikdo, připomněla nedávno agentura Reuters. Prognostici nebyli o nic úspěšnější, ani když koncem loňského roku předpovídali pohyb v letošním prvním čtvrtletí. Většina počítala s levnější ropou, ta se ve skutečnosti vyšplhala na historická maxima: americká lehká ropa šla 17. března až na 57,60 dolaru, ropa Brent se dotkla 56,15 dolaru.
Růst cen tlumí konkurence, str. 17

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru