České firmy mají stále větší chuť nakupovat podniky v zahraničí. S růstem ekonomiky a razantním zvyšováním exportu se v posledních dvou letech zlepšuje kondice českých společností a s tím i jejich apetit.
Hrubý domácí produkt loni vzrostl o čtyři procenta na 2750 miliard korun v běžných cenách. Razantně vzrostl export, který loni dosáhl 1696,7 miliardy korun, což je o 23,8 procenta více než předloni. Českým firmám přibývá volný kapitál a český trh je jim už malý. Navíc potřebují rozšířit výrobní kapacity a vyrábět v místě jejich odbytu, kde jsou i nižší výrobní náklady.
Loni proto přibylo zahraničních akvizic českých firem, kterých bylo o tři více oproti předloňským pěti. A objem peněz, které české firmy za hranicemi investovaly, vzrostl z necelých šesti miliard o více než osm miliard korun.

Míří na Slovensko
Podle analytiků, kteří předpovídají růst HDP o další čtyři procenta i pro letošní rok, by mohlo být akvizic v příštích letech stále více.
První měsíce roku to potvrzují. Například ČSAD Ostrava je před podpisem smlouvy o získání 49procentního podílu ve firmě SAD Banskobystrická dopravná spoločnosť. Za akcie největšího slovenského dopravce zaplatí slovenskému Fondu národného majetku zhruba 140 miliónů slovenských korun. Jde o první akvizici české dopravní firmy v cizině.
ČSAD Ostrava bude usilovat o plné ovládnutí firmy získáním dalších 17 procent akcií ze základního jmění, na něž bude mít od fondu předkupní právo. "Výkonný výbor FNM schválil 22. března rozhodnutí o podpisu smlouvy," potvrdil Miloslav Homola z informačního centra FNM.
V únoru se napřáhla až do Spojených států Česká zbrojovka, když koupila amerického výrobce pistolí Dan Wesson. Ten vyrábí v malých sériích luxusní krátké zbraně. "Bude naší prémiovou značkou," plánuje ředitel zbrojovky Radek Žďárecký. Ve finančních problémech se zmítajícího výrobce chce oživit.
Akvizice ve vyspělých zemích jsou však spíše výjimečné. "České firmy se v hledání nových výrobních kapacit orientují v Evropě pouze na východ a jih. Důvodem je nižší cena práce a větší možnosti na místním trhu," řekla ředitelka Svazu průmyslu a dopravy Dagmar Kuchtová.

Největší byl ČEZ
České společnosti vloni provedly celkem osm transakcí v soukromém sektoru - po dvou na Slovensku, v Polsku a Rusku a po jedné v Litvě a ve Španělsku. Navíc čeští investoři zprivatizovali ze státního sektoru tři podniky v Bulharsku a jeden na Slovensku. Největší akvizicí byl nákup tří bulharských energetických společností státem vlastněnou firmou ČEZ za celkem devět milard korun.
K nejčilejším akvizitorům patří Agrofert Holding. Skupina provedla již tři velké zahraniční průmyslové akvizice. V roce 2002 koupila německého výrobce čpavku, SKW Piesteritz. "Firma je od našeho příchodu trvale zisková, loni dosáhla rekordního výsledku," říká člen představenstva Agrofertu Jan Kadaník. Ve stejném roce koupili slovenskou chemičku Istrochem Bratislava. Poslední velkou akvizici za 2,45 miliardy korun byla koupě slovenského výrobce hnojiv Duslo Šala. Díky těmto nákupům se na začátku března stal Agrofert druhým největším výrobcem hnojiv v Evropě.

Pomohla Evropská unie
"České firmy posilují pozice na českém trhu a hledají další možnosti expanze," řekla mluvčí Hospodářské komory Viktorie Plívová. Podle ní mnohým společnostem domácí trh přestal stačit. Akvizicím také napomohlo rozšiření Evropské unie o státy bývalého východního bloku. Usnadňuje je totiž postupně se sbližující legislativa.
"V posledních dvou letech přibývá akvizičních transakcí mezi českými a slovenskými společnostmi," uvedl ředitel korporálních financí Patria Finance Petr Kováč. Podle něj se na Slovensku zlepšilo podnikatelské prostředí, není zde jazyková bariéra, právní řád je velmi podobný českému a zvyklosti podnikatelských postupů si podnikatelé pamatují ještě z dob federace.
Spojování firem posiluje konkurenceschopnost jak kupující, tak i kupované společnosti. "Kupující získává vybudovanou obchodní síť, nemusí začít stavět na zelené louce a čekat roky do zahájení podnikatelské činnosti. Kupovaná firma naopak může využít možnosti prodávat v síti mateřské firmy a podobně," řekla Plívová z Hospodářské komory.

050401-20a.jpg ()

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru