Ať už se vláda dostane k menšinovému panování, či krize povede k předčasným volbám je jisté, že tolik přivolávané reformy, zejména důchodová, mají na čas červenou.


Podle většiny ekonomických expertů je sice vypsání předčasných voleb menším zlem než menšinová vláda ČSSD, ale přesto přibržděním našeho růstu. Menšinová vláda má totiž pouze mizivou šanci na přijetí "razantních" reformních kroků (je vůbec otázkou zda by se o ně pokusila, když to neudělala doteď), neboť pro jejich prosazení by se musela většinou dohadovat s některou pro sociální demokraty "špatnou stranou" - ODS či KSČM a nyní již i KDU-ČSL.


Bezprostřední vliv krize na naše hospodářství však zatím zůstává víceméně nicotný. Reakce koruny nejsou ovlivněny vládní krizí vůbec, pokud by se nějaká reakce objevila, bylo by to pouze v kratším časovém horizontu. "Určitá nervozita se krátkodobě na finančních trzích projevit může, ale týká se to spíše akciového trhu. Korunu by mohla nepříznivě ovlivnit teprve dlouhodobá nejistota," uvedl analytik ČSOB Petr Dufek.


"Soudkem se střelným prachem", na němž sedí vláda, se může stát privatizace Českého Telecomu. Zatím vše probíhá dle stanoveného harmonogramu, ale není jisté zda by případný pád vlády neohrozil již téměř jistý vstup španělské Telefonicy. "Pokud by privatizace zkrachovala, stálo by to korunu oslabení v ceně až několika desítek haléřů, protože právě na privatizaci v posledních měsících mnoho investorů spekulovalo," uvedl Vladimír Pikora z Volksbank.


Na rozdíl od ekonomiky se tak rozhodně otřásá možnost realizace reforem, které naše hospodářství potřebuje. Nutno podotknout, že doposud k nim kroky také příliš nesměřovaly, ale jisté "pomalé plížení" se dalo vysledovat. Tomu však zřejmě bude konec (snad jenom na čas).

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru